Polub nas

Serie, które żyły za krótko #4 LEGO Vikings

Rok 2005 i 2006 przyniósł nam kilka zestawów LEGO Vikings. Niestety, były to jedyne konstrukcje, które otrzymaliśmy w ramach bardzo krótkiej serii o wikingach. Co prawda tematyka wciąż jest żywa i obecna współcześnie, jednakże są to pojedyncze zestawy takie jak ostatnia wioska wikingów z serii IDEAS (21343) czy statek z Creatora(31132).

Ponad 15 lat temu miłośnicy skandynawskich wojowników mieli jednak więcej powodów do radości.  Grupa LEGO uraczyła nas całą tematyczną serią, która zawierała wielu stereotypowych wikingów z rogatymi nakryciami głowy, a także różne inspirowane mitologią nordycką bestie, z którymi musieli się zmierzyć. Ogromny wilk, latające smoki, wodne węże – takich stworzeń mieliśmy w tych zestawach mnóstwo. Po drugiej stronie konfliktu oczywiście wikingowie, a także ich statki i maszyny wojenne, mające pomóc w walce z bestiami. 

Źródło: lego.com

Największym zestawem tamtejszej serii była warownia wikingów, która liczyła 1019 klocków, ale myślę że największym hitem sprzedażowym okazał się około dwa razy skromniejszy pod względem elementów statek. Finalnie seria otrzymała tylko siedem setów, a pomysłów na rozbudowę tego nordyckiego klockowego uniwersum byłoby sporo. Kapliczki z druidami, chatki lub farmy wikingów – możliwości było mnóstwo. Elementy fantasy sprawiały, że twórcy mogli spokojnie puścić wodzę fantazji w trakcie projektowania i uraczyć nas znacznie większą ilością zestawów. 

Źródło: lego.com

Z perspektywy czasu zestawy nie wypadają zbyt imponująco i zdecydowanie nostalgia może odgrywać sporą rolę w zachwytach nad LEGO Vikings. Musimy jednak ciągle pamięć, że mamy tu do czynienia z dość starą serią. To co jednak było jej ogromnym plusem, to klimat. Wręcz wylewał się z pudełek i każdego miłośnika tematyki mógł zdecydowanie zaintrygować i skłonić do zakupu. Gdyby tylko powstała współczesna reedycja serii, z bardziej dopieszczonymi zestawami i z większą dbałością o detale to mogłoby to się okazać strzałem w dziesiątkę.  

Dajcie znać jak Wy wspominacie serię LEGO Vikings. Macie jakieś zestawy w kolekcji, a może podobnie jak ja chcielibyście obejrzeć pełnoprawną reedycję? 

Autor: Wojciech Lebel

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.