Polub nas

Recenzja: LEGO Architektura 21057 Singapur

Źródło: lego.com

Aby uczcić Święto Narodowe Singapuru pomyślałem, że to świetny pomysł, aby przyjrzeć się bliżej setowi LEGO Architektura z kolekcji Skyline 21057 Singapur, który swoją premierę miał 1 stycznia 2022 roku!

Od momentu powstania w 2016 roku seria pozwoliła fanom LEGO poznać klimat różnych miast na całym świecie.

Najnowszym dodatkiem jest Singapur 21057, który od razu wpadł mi w oko. Zestaw składa się z 827 elementów i przedstawia kilka kultowych budynków oraz punktów orientacyjnych wzdłuż rzeki Singapur, a cena detaliczna to 279,99 zł!

21057 Singapur – Szczegóły zestawu

Źródło: lego.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Pudełko jest utrzymane w stylistyce znanej z poprzednich wydań LEGO Architektura. Zestaw przedstawiony został na czarnym tle gradientowym z niebieskim obramowaniem LEGO na dole.

Tył pudełka pokazuje inną perspektywę z rzeczywistymi zdjęciami punktów orientacyjnych dla porównania. Rozczarowujący jest fakt, iż to pudełko używa zakładek na kciuki, które w zasadzie niszczą pudełko po jego otwarciu.

Poprzednie zestawy LEGO Architektura miały pokrywki typu flip-top, które pozwalają utrzymać pudełko w dobrym stanie nawet po otwarciu, co pasuje do doskonałego charakteru całej serii.

Źródło: jaysbrickblog.com

Zrobiłem co w mojej mocy podczas próby otwarcia pudełka, niestety wciąż jest sporo porwanego kartonu. Chciałbym, aby LEGO powróciło do starego stylu pudełek z podnoszonymi wieczkami dla motywu premium jakim bez wątpienia jest Architektura.

Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Wewnątrz pudełka znajduje się pięć ponumerowanych torebek oraz instrukcja obsługi. Co ciekawe instrukcja obsługi zawiera zdjęcia i opisy różnych singapurskich atrakcji, co jest miłym akcentem dla takiego zestawu.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto elementy z nadrukiem zawarte w zestawie. Na podstawie wydrukowana została nazwa kraju, natomiast reszta elementów używana jako detale okien w wielu budynkach.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto podstawa modelu. Bardzo podoba mi się nietypowy kształt, który jest o wiele ciekawszy wizualnie niż zwykły prostokąt i pomaga stworzyć wizualną głębię między różnymi budynkami.

Źródło: jaysbrickblog.com

Istnieje również kilka ciekawych technik mocowania budynków. Budynek OCBC i One Raffles Place wpina się do złotych i czarnych klocków wbudowanych w podstawę.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto gotowy model, w którym mniejsze budynki umieszczone zostały na pierwszym planie, a wyższe tuż za nimi.

Rzeka Singapur jest przedstawiona za pomocą półprzezroczystych jasnoniebieskich klocków 1×2, a pod spodem zastosowano różne odcienie niebieskich klocków, w celu stworzenia iluzję głębi w rzece. W całym modelu zastosowano jasnozielone modele liści, które reprezentują liczne drzewa w Singapurze, zwanym również „Miastem Ogrodów”.

Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Przyjrzyjmy się najpierw hotelowi Marina Bay Sands. To największy model w zestawie, a tak naprawdę buduje się go jako ostatni.

To nie pierwszy raz, kiedy zintegrowany resort pojawił się w LEGO, ponieważ po raz pierwszy pojawił się jako zestaw z limitowaną edycją architektury 21021 Marina Bay Sands w 2013 roku. Posiada on trzy główne wieże i konstrukcję przypominającą łódź na szczycie, która jest wiernie odzwierciedla rzeczywisty budynek.

Źródło: jaysbrickblog.com

Tył modelu wykorzystuje zbudowany jest z białych klocków 1×2, które imitują balkony z tyłu ośrodka.

Źródło: jaysbrickblog.com

Na szczycie budynku Marina Bay Sands znajdują się okrągłe, zielone krzewy, a półprzezroczyste jasnoniebieskie klocki mają imitorwać basen o długości 150 metrów.

Źródło: jaysbrickblog.com

Jedyny minus konstrukcji LEGO Marina Bay Sands to wieże zbudowane w bardzo pionowy sposób, w którym brakuje rzeczywistej krzywizny wież, co zapewnia dodatkowy poziom szczegółowości.

Źródło: wikipedia.org

Oto prawdziwy hotel Marina Bay Sands na tle nieba w Singapurze – jak widać, model LEGO jest dość dokładny, łącznie z kształtami budynków na szczycie.

Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Kolejnym budynkiem jest One Raffles Place, które jest jednym z najwyższych budynków w Singapurze.

Budynek składa się z dwóch trójkątnych połówek o różnych wysokościach, które łączą się ze sobą, tworząc ogólny kwadratowy kształt. Nie ma żadnych zaawansowanych technik LEGO służących do uzyskania tego kształtu.

Cały budynek jest zbudowany na boku i przymocowany do podstawy za pomocą klipsów.

Źródło: wikipedia.org

Oto zdjęcie rzeczywistego budynku w centrum Singapuru. Można zauważyć, do czego zmierza LEGO z dwiema trójkątnymi połówkami na różnych wysokościach, ale nie powiedziałbym, że jest to w 100% na miejscu ze względu na kształt użytych zboczy. Tak naprawdę jest równierż trzecia sekcja, która została niestety pominięta.

Źródło: jaysbrickblog.com

Dalej jest budynek banku OCBC, który znajduje się po prawej stronie modelu. W swojej konstrukcji wykorzystuje proste techniki, a przy tym wygląda bardzo realistycznie w porównaniu z prawdziwym budynkiem.

Źródło: jaysbrickblog.com

Podobnie jak One Raffles Place, budynek OCBC jest przymocowany do podstawy za pomocą klipsów.

Źródło: wikipedia.org

Tak prezentuje w rzeczywistości budynek OCBC. Jak widać, projektanci LEGO wykonali świetną robotę, odwzorowując jego konstrukcję.

Źródło: jaysbrickblog.com

Obok budynku OCBC znajduje się nienazwany wieżowiec, który wykorzystuje cztery drukowane klocki 1×2. Nie jestem pewien, jaki budynek reprezentuje i nie jest to wyjaśnione na pudełku ani w instrukcji obsługi.

Może to być Singtel Building, który znajduje się w pobliżu lub może być po prostu nawiązaniem do licznych wieżowców w Singapurze.

Źródło: jaysbrickblog.com

Przed budynkiem OCBC i One Raffles Place znajduje się rząd budynków, które tworzą Clarke Quay, czyli historyczne nabrzeże rzeki Singapur.

Źródło: wikipedia.org

Oto fragment Clarke Quay dla porównania. Podoba mi się, jak LEGO wiernie oddało lekko matowy pomarańczowy kolor dachów wraz z rozrzuconymi plamami jasnych kolorów.

Źródło: jaysbrickblog.com

Na lewo od Clarke Quay znajduje się Lau Pa Sat, znany również jako targ Telok Ayer. Jest to popularny cel turystyczny dzięki ogromnej gamie straganów oraz ulicznych potraw.

Źródło: wikipedia.org

Oto prawdziwy Lau Pa Sat, którego dach ma nieco bardziej złożone wzory, przez co trudno je odtworzyć w tej skali.

Nie jest to też super kultowy budynek, a ponieważ projekt jest nieco trudny do wykonania w LEGO, nie sądzę, aby dołączenie go do tego zestawu było właściwym wyborem.

Źródło: jaysbrickblog.com

Na lewo od Lau Pa Sat znajduje się hotel Fullerton. Co ciekawe, ten budynek, Clarke Quay i Lau Pa Sat, wszystkie mają ciemnopomarańczowe elementy, co pomaga zachować wizualną spójność budynków w pierwszym rzędzie.

Źródło: wikipedia.org

Oto hotel Fullerton widziany z rzeki Singapur. Jest wiele skomplikowanych szczegółów, ale myślę, że LEGO nadało ogólny kształt, co w mojej opinii jest w porządku, biorąc pod uwagę skalę.

Źródło: jaysbrickblog.com

Ostatnią atrakcją są Gardens by the Bay, czyli park przyrody otwarty w 2014 roku. Budynki tutaj reprezentują słynny Supertree Grove, z ich unikalnym designem i kultowym wyglądem, które szybko stały się narodową ikoną.

Ciekawostka: wszystkie superdrzewa są zasilane energią słoneczną i jasno świecą w nocy. W zależności od pory roku odbywają się również pokazy świetlne, co czyni je bardzo popularną atrakcją turystyczną.

Źródło: wikipedia.org

Oto prawdziwy Supertree Grove, z kolorową florą i fauną po bokach.

Źródło: jaysbrickblog.com

LEGO sprytnie użyło pokolorowanych kołpaków kół w kolorze ciemnoróżowym, aby przedstawić wierzchołki Supertrees. Mniejsze kołpaki pochodzą z samochodów Speed ​​Champions, podczas gdy większe są przebarwione ze srebrnych felg Astona Martina prowadzonego przez Jamesa Bonda.

Supertrees mają prostą konstrukcję, która składa się tylko z kilku elementów, na nieco różnych wysokościach.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto ostatnie spojrzenie na ogólny model. Muszę pochwalić projektantów za stworzenie doskonałego połączenia różnych kolorów, które czynią ten zestaw naprawdę interesującym na wystawie.

Błękit Marina Bay Sands zmieszany z zielenią i różem Gardens by the Bay pięknie współgra z ciemnopomarańczowymi odcieniami po prawej stronie, a z przodu całości dopełnia jasnoniebieska rzeka Singapur.

To wszystko sprawia, iż mieszanka zastosowanych barw tworzy niezwykle estetyczny produkt końcowy.

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.