Polub nas

Porównanie zestawu 10305 Zamek rycerzy herbu Lew z innymi historycznymi zamkami LEGO

Źródło: lego.com

Po premierze 10305 Zamek rycerzy herbu Lew wielu podekscytowanych fanów składa teraz epicki zamek składający się z 4514 elementów, który szerzej opisywaliśmy tutaj.

10305 Zamek rycerzy herbu Lew kontra 375 Zamek

Źródło: jaysbrickblog.com

Aby poznać swoją przyszłość, musisz znać swoją przeszłość, a my musimy cofnąć się do 1978 roku z 375 Zamkiem.

W tamtych czasach szarość była dość rzadka (sprawdź zestawy wydane w 1978 r.) i uważam, że jedynymi szarymi elementami w tamtym czasie były głównie płyty, a ich ilość stała się liczniejsza dopiero w 1979 r., kiedy na scenie pojawił się Classic Space.

Dlatego projektant LEGO Daniel August Krentz wybrał żółty, aby uzyskać jasną, wesołą estetykę, która stała się jednym z najbardziej kultowych modeli LEGO Castle, dzięki jasnożółtym ścianom i wieżom.

Ustawiając oba zestawy obok siebie, możesz docenić, jak przełomowy był wówczas zestaw 375 z wieloma funkcjami takimi jak most zwodzony, łukowe wejście i blanki wzdłuż wież i murów, które przeniesione zostały do Zamku Rycerzy Lwa i wielu innych zamków LEGO po 375.

Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Jedną z rzeczy, które zestaw 10305 robi znakomicie, która odróżnia go od wszystkich tych klasycznych zamków LEGO, jest to, jak szczegółowe są wnętrza. Starsze zamki LEGO to w większości tylko mury, wieże i minifigurki.

10305 Zamek rycerzy herbu Lew kontra 6080 Zamek Króla

Źródło: jaysbrickblog.com

Najbliższym historycznym odpowiednikiem zestawu 10305 byłby set 6080 Zamek Królewski, flagowy zamek i baza domowa

Zaprojektowany przez Nielsa Milana Pedersena i wydany w 1984 roku, pół dekady po zamku 375, zademonstrował (w tamtym czasie) ogromny skok naprzód, z flagami, szarymi cegłami, nadrukowanymi segmentami ścian.

Dla wielu fanów LEGO, którzy dorastali w latach 80, 6080 w tamtym czasie był bezkonkurencyjny jako zamek LEGO.

Źródło: jaysbrickblog.com
Źródło: jaysbrickblog.com

Można zauważyć wiele elementów, które zostały starannie zaadaptowane do wersji z 2022 r. – most zwodzony, podobnie jak łukowe wejście, flagi, a także położenie 2 tarcz nad wejściem z herbem Rycerzy Lwa.

Podobnie jak w zestawie 375 wnętrza są gołe, ale mamy schody, a także klipsy do wieszania mieczy, a nawet małe komnaty w środku!

Źródło: jaysbrickblog.com

6080 Zamek Królewski może również rozkładać się na zewnątrz, tworząc masywną murowaną sekcję, coś, co 10305 dobrze imituje.

Ustawiając je obok siebie, to zdumiewające, jak daleko zaszło LEGO w ciągu prawie 4 dekad.

10305 Zamek rycerzy herbu Lew kontra 31120 Średniowieczny Zamek

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto zestawienie z 31120 średniowiecznym zamkiem z 2021 roku, który w tamtym czasie wzbudził podekscytowanie wielu fanów LEGO Castle, ponieważ był zaprojektowany w motywie Creator 3-w-1.

Średniowieczny zamek to fantastyczny zestaw (nadal dostępny do kupienia!) i działa jako nowoczesna twierdza dla Czarnych Sokołów, które są zawarte w zestawie.

Jak widać, zachowuje wiele klasycznych elementów architektonicznych LEGO Castle, takich jak kwadratowy kształt, wieże, wejście i most zwodzony, ale z bardziej wyrafinowanymi i zaawansowanymi technikami budowania, których można się spodziewać po zestawie LEGO 2021.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oczywiście ściany setu 31120 można również rozkładać na zewnątrz. Pod względem wielkości jest nieporównywalny z wielkością 10305 Zamku Rycerzy herbu Lew, ale ma to również odzwierciedlenie w cenie zestawu.

Źródło: jaysbrickblog.com

Oto wszystkie 4 zamki ustawione razem. Jak widać, każdy zamek ma swój odrębny i niepowtarzalny klimat, ale zachowuje się również tak wiele z pierwotnego zamysłu LEGO Castle ustanowionego w Żółtym Zamku z 1978 roku.

Rozmiar, złożoność i ambicja przyćmiewają każdy zamek LEGO, dlatego uważam, że 10305 Zamek rycerzy herbu Lew jest ostatecznym zamkiem LEGO i wspaniałym uczczeniem bogatego dziedzictwa LEGO Castle.

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.