Polub nas

Minifigurki wesoło wybiegły ze szkoły…

Tegoroczne ferie zimowe przeszły do historii. Po wypoczynku w górach, w ciepłych krajach czy w zaciszu domowym uczniowie wrócili do szkolnych murów. Przy tej okazji sprawdźmy gdzie w Lego miastach można zdobywać wiedzę i nowe umiejętności – zapraszam na krótki przegląd najciekawszych zestawów okołoszkolnych.

Dzień w szkole 60329

Wydany w 2022 roku zestaw 60329 z serii City to jeden z najciekawszych wizualnie setów ostatnich lat – “przemycono” tutaj wiele wartościowych zachowań, pokazano nowoczesność, wizję szkoły godnej XXI wieku.

Z ponad 400 elementów budujemy żółty, klasyczny szkolny autobus w amerykańskim stylu ze specjalnym wjazdem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, skromną wiatę przystankową, niewielki teren zielony z miejscem na rower i placem do gry w klasy oraz piętrowy budynek, w którym mieszczą się dwa pomieszczenia – sala do nauki przyrody, biologii, anatomii czy astronomii na piętrze oraz sala muzyczna z perkusją, gitarą, miejscem dla wokalisty. Zewnętrzna część szkoły ozdobiona jest panelami fotowoltaicznymi i kolorową ścianką wspinaczkową.

W zestawie znajdziemy 7 bardzo ciekawych figurek z wieloma akcesoriami – wśród nich kierowczyni autobusu z czerwonym lizakiem, młodą uczennicę z jabłkiem, ludzika w niebieskich włosach gotowego do malowania farbami, czy młodego perkusistę poruszającego się na czerwonym wózku inwalidzkim – wszystkie postaci są “jakieś”, można odegrać scenki i opowiedzieć historie zarówno uczniów jak i nauczyciela. Bardzo ciekawy zestaw który mógłby jednak zostać nieco bardziej dopracowany i wyposażony w więcej sal.

Międzynarodowa szkoła w Heartlake 41731

Ubiegłoroczny budynek szkoły z serii Friends także wart jest uwagi – prawie 1000 elementów pozwala na zbudowanie modułowej, dwupoziomowej szkoły z pomieszczeniami wypełnionymi akcesoriami: jadalnią, ogródkiem, łazienką, szatnią, laboratorium, pracownią filmową czy malarską. Dodatkowo dostajemy elementy roślinności, kolorowe schody łączące piętra czy miejsce do gry w koszykówkę. W zestawie 5 minilaleczek, brakuje mi nauczycieli czy pracowników szkoły, którzy mogliby wypełnić sale. Zestaw aktualnie można nabyć za około 300 zł, co przy takiej liczbie elementów, detali, pomieszczeń wydaje się być rozsądną cenowo opcją.

Szkoła superbohaterek 41232

Szkolny zestaw trafił także do serii DC Super Hero Girls, a że jestem fanem zestawów z bohaterami filmów i komiksów z tego uniwersum postanowiłem poświęcić kilka zdań setowi 41232 wydanemu w 2017 roku. Zestaw znacznie różni się od dwóch wcześniej opisywanych – głównym elementem jest wysoka wieża będąca jednocześnie garażem dla motocykla Leny Luthor. W bocznych, przeszklonych salach znajdziemy kilka elementów edukacyjnych – podręczniki, panele, rośliny. Poza wspomnianą wcześniej Leną dostajemy tutaj także minilaleczki Supergirl i Poison Ivy, sporo elementów bawialnych – wyrzutnie, zapadnie, rampę. Jako ciekawostka pokazująca że “także dla superbohaterek szkoła jest ważna” zestaw jak najbardziej udany, lecz w dość niecodziennym stylu.

Spośród ciekawych zestawów warto także wspomnieć o Nawiedzonym Liceum w Newbury 70425 z serii Hidden Side, które jednak bardziej niż aspekty edukacyjne promuje bawialność, ukryte elementy, mechanizmy ukazujące “straszne” oblicze budynku czy Szkołę Aktorską Andrei 41714 z serii Friends, w której możemy odgrywać przedstawienia teatralne, stawiać “pierwsze kroki” w kierunku szkolnych kółek teatralnych czy zainteresowania sztuką.

Różnorodne podejście do tematu szkół w Lego zasługuje na pochwalenie. Fani klocków mogą zarówno uzupełnić makietę o ciekawe, nowoczesne budynki, przełamać strach czy nieśmiałość przed pierwszymi chwilami w nowym otoczeniu, poznać wyposażenie sal tematycznych a nawet przekonać się że postacie znane z komiksów czy serialu także “chodzą do szkoły” by poszerzać swoją wiedzę.

Źródła: lego.com, bricklink.com

Autor: Kacper Popiołek

Więcej newsów i nowości ze świata klocków znajdziecie tutaj.