Polub nas

LEGO Toy Story – Historia

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Niedługo ponownie będzie nam dane usłyszeć te ikoniczne słowa na dużym ekranie, dzięki premierze nowego filmu „Lightyear” (pl. Buzz Astral), który zagości w naszych kinach już 17 czerwca.

źródło: filmweb

Ostatnie informacje potwierdziły, że doczekamy się również nowych zestawów opartych na tej produkcji. Dlatego właśnie z tej okazji pomyśleliśmy, że warto będzie przypomnieć sobie serię Lego Toy Story, która zapoczątkowała historię zabawkowego strażnika kosmosu.

źródło: filmweb

Krótka historia samej marki Toy Story: po sukcesie krótkometrażowej animacji komputerowej Tin Toy z 1988 roku, która została nagrodzona Oscarem, Walt Disney Studios zdecydowało się podjąć współpracę ze studiem Pixar w celu wyprodukowania pierwszego w historii filmu pełnometrażowego w całości wygenerowanego komputerowo. Pierwsze materiały testowe z 1992 pokazywały głównych bohaterów Buzza i Chudego w nieco zmienionej formie, ale zbliżonej do ich finalnego wyglądu.

Wstępne testy animacji z 1992r.
Źródło: Youtube

Pierwsza część miała premierę w 1995 odnosząc ogromny sukces zdobywając przy tym Oscara i 3 nominacje. Następne części wychodziły kolejno w 1999 i 2010 roku. Trzecia część była uznawana za udane zakończenie historii animowanych zabawek, jednak Disney Studios postanowiło kontynuować serię i w 2019 premierę miała 4 cześć. Idąc za ciosem firma zdecydowała się wyprodukować spin-off o samym Buzzie, który jak na razie zapowiada się świetnie!

Wracając do meritum, jak może pamiętacie z poprzedniego artykułu o serii Lego Piraci z Karaibów który możecie przeczytać TUTAJ, w 2009 roku LEGO z Disney Consumer Products  – spółką zajmującą się sprzedażą detaliczną i licencjonowaniem produktów należących do The Walt Disney Company nawiązała współpracę z grupą Lego, udzielając im licencji na wyprodukowanie zestawów czerpiących z posiadanych przez Disneya praw autorskich.

Toy Story znalazło się w puli pierwszych zestawów stworzonych w związku z tą współpracą, głównie z uwagi na zbliżającą się wtedy premierę 3 filmu.

źródło: filmweb

I tak, pierwszymi zestawami wydanymi z początkiem 2010 roku były:
7595 Army Men on Patrol (Żołnierze na patrolu) – Można by to wręcz nazwać battlepackiem, co w sumie idealnie pasuje do tego co ten zestaw reprezentuje. W końcu kto nie miał chociaż raz w życiu styczności z małymi plastykowymi żołnierzykami?. Tutaj dostajemy 4 figurki żołnierzy jakich mogliśmy zobaczyć w pierwszych 3 częściach Toy Story,  z czego jedna reprezentuje medyka a druga sierżanta. Mały wojskowy jeep z noszami jest idealnym uzupełnieniem dla tego liczącego łącznie 90 elementów oddziału.

źródło: promoklocki

7590 Woody and Buzz to the Rescue (Chudy I Buzz na ratunek) – Mały zestaw (tylko 92 elementy) przedstawiający kultową scenę z pierwszej części Toy Story. Większość klocków wykorzystano na zbudowanie Pana Sterowanego, który został odwzorowany naprawdę dobrze, a resztę na doczepianą rakietę, która miała wystrzelić Buzza w kosmos. Dużym plusem jest to, że wszystkie detale na klockach były nadrukowane.

źródło: promoklocki

7593 Buzz’s Star Command Spaceship (Gwiezdny Statek Kosmiczny Buzza) – Jedyny zestaw, który nie bazuje wprost na filmowych odsłonach Toy Story lecz na serialu animowanym z 2000 roku „Buzz Astral z Gwiezdnej Floty”, który sam w sobie jest w pewnym sensie prekursorem nadchodzącego filmu „Buzz Astral”. Poza tytułowym gwiezdnym strażnikiem, dostajemy unikalną figurkę galaktycznego imperatora Zurga, który stanowi dość oczywistą parodię czarnego charakteru z innego gwiezdnego uniwersum :). Sam zestaw jest już znacznie większy od poprzednich (257 elementów) i przedstawia prosty, aczkolwiek miły dla oka statek kosmiczny oraz malutki łazik znajdujący się w hangarze.

źródło: promoklocki

7594 Woody’s Roundup! (Szeryf Chudy) – Największy zestaw z pierwszej fali liczący 502 elementy, przedstawia westerneowe miasteczko jakie można było zobaczyć podczas starego serialu jaki oglądał Chudy w 2 części Toy Story. Miasteczko składa się z posterunku szeryfa,  więzienia i małej kopalni złota. Znajdziemy tu również mały kaktus, skrzynkę dynamitu, poidło na konia i tytułowego węża w bucie. W zestawie wszystkie niezbędne figurki tzn. Chudy, Jessie, Mustang i Śmierdzący Pete.

źródło: promoklocki

Dodatkowo poza klasycznymi zestawami Lego wypuściło dwie duże figurki, które miały odzwierciedlać rzeczywistą wielkość zabawek z filmów byli to:

7591 Construct-a-Zurg (Zbuduj Zurga) – Chociaż do zbudowania głównego galaktycznego złoczyńcy wykorzystano zaledwie 118 elementów to efekt końcowy jest niczego sobie. W większości jest to zasługa unikatowej peleryny i plazmowego działka znanego z serii Bionicle. Dodatkowo towarzyszy mu minifigurka sympatycznego kosmity z Pizza Planety.

źródło: promoklocki

7592 Construct-a-Buzz (Zbudu Buzza) – Tutaj, do uzyskania końcowego efektu użyto znacznie więcej, bo aż 205 elementów. Buzz poza brakiem artykulacji w łokciach i kolanach prezentuje się na prawdę fajnie. Wielkim plusem jest możliwość pełnego zamknięcia szybki kombinezonu. Jako laser Buzz ma pojedynczą wyrzutnię typu flick-fire. Tak jak u Zurga dostajemy dodatkowo mini kosmitę.

źródło: promoklocki

Następna fala wyszła na początku maja 2010 roku, miesiąc przed premierą 3 części Toy Story. Niestety jak to często bywa zestawy Lego zaspoilerowały znaczące elementy fabuły nadchodzącej produkcji.

7789 Latso’s Dump Truck (Wywrotka Latso) – Niewielki i nieskomplikowany zestaw, którego nazwa sama zdradza wszystko co trzeba o nim wiedzieć. 129 elementów w tym 4 figurki: Misiek Latso, Chunk, Ośmiornica Stretch i kierowca wywrotki.

źródło: promoklocki

7598 Pizza Planet Truck Rescue (Na ratunek ciężarówką) – jeden z ciekawszych zestawów z serii Toy Story, przedstawia samochód dostawczy Pizza Planety, którym zabawki dostały się na lotnisko aby ratować Chudego w 2 części serii. Poza ciekawych designem, zestaw posiada bardzo fajną funkcję ukrytej wyrzutni pizzy z silnika samochodu! 225 elementów i 4 figurki: Buzz Astral, kosmita, Rex i świnka Hamm.

źródło: promoklocki

7596 Trash Compactor Escape (Ucieczka ze zgniatarki śmieci) – to właśnie najbardziej kontrowersyjny zestaw z Toy Story, który zaspoilerował bardzo emocjonującą scenę z 3 części filmu. Zestaw wydaje się większy niż w rzeczywistości, gdyż składa się tylko z 370 elementów. Całość to 3 segmenty – panel kontrolny, piec oraz dźwig, który uratował naszych głównych bohaterów. Tutaj za to dostajemy już 5 figurek: pobrudzonego misia Latso, pobrudzonego Chudego, pobrudzoną świnkę Hamm oraz 2 warianty pobrudzonych kosmitów.

źródło: promoklocki

7599 Garbage Truck Getaway (Ucieczka śmieciarką) – Zestaw, który spokojnie mógłby posłużyć jako uzupełnienie do Lego City. Sama śmieciarka jest wykonana fenomenalnie i posiada działający mechanizm, który łapie za kosz i wyrzuca zawartość do kontenera. 402 elementy sprawiają, że jest to równocześnie drugi największy zestaw z serii. 4 figurki to: pobrudzony misiu Latso, pobrudzona Jessie, pobrudzony Buzz oraz ekskluzywny kosmita-robak Twitch.

źródło: promoklocki

7597 Western Train Chase (Pościg za pociągiem na Dzikim Zachodzie) – 584 elementy, tyle posiada największy zestaw jaki wyszedł z serii Toy Story. Sam zestaw stara się odwzorować typową ciuchcię jaką zapewne wielu z nas miało okazję pobawić się w przedszkolu. Ta konkretna ma odwzorować scenę z Toy Story 3. Poza lokomotywą dostajemy 3 wagony, z czego jeden posiada oznaczenie tożsame z numerem zestawy, tak mały easter egg. Z figurek dostajemy: Rexa, Mustanga, Buzza, Jessie i świnkę Hamm w wersji z melonikiem.

To wszystko jeśli chodzi o podstawowe zestawy wyprodukowane w 2010 roku, oczywiście należy wspomnieć także o polybagach, których mamy łącznie 4:

30070 Alien Space Ship – Malutki statek kosmiczny, nic dodać nic ująć. Figurka kosmity i 29 elementów.

źródło: fbtb.net

30071 Army Jeep – Całkiem pożyteczny i uniwersalny polybag do rozwijania swojej armii żołnierzyków. 37 części, jeden żołnierz i miniaturowa wersja jeepa z większego zestawu.

źródło: toymi.eu

30072 Woody’s Camp Out – Najmniejszy zestawy czy poybag w ogóle. Chudy plus parę akcesoriów, zaledwie 18 klocków.

źródło: allegro

30073 Buzz’s Mini Ship – Kolejny polybag stanowiący miniaturę większego zestawu, w tym przypadku jak sama nazwa wskazuje, statku Buzza. Zaskakuje oryginalny element z nadrukiem logo strażników kosmosu. 27 klocków i oczywiście Buzz.

źródło: amazon

Poza tradycyjnymi zestawami Toy Story prężnie rozwijało się w kategorii DUPLO, wypuszczając w 2010 roku cztery zestawy:
5658 Pizza Planet Truck (Ciężarówka Pizza Planety) – Maluteńki, liczący zaledwie 13 elementów zestaw przedstawiający ciężarówkę i mała stację paliw Dinoco. 2 figurki Buzz i Kosmita.

5657 Jessie’s Roud-Up (Obława Jessie) – Prosty posterunek szeryfa, 18 elementów oraz figurki: Jessie i Mustanga.

5691 Alien Space Crane (Kosmiczny Dźwig) – Kulminacyjna scena z Toy Story 3 w wersji Duplo. Spory dźwig, śmieciarka i 3 figurki: Kosmita, Buzz i Chudy. Zestaw składał się z 23 elementów .

5659 The Great Train Chase (Wielka pogoń za pociągiem) – Największy zestaw z podstawowej serii Lego, równocześnie jest największym zestawem odłamu DUPLO. 39 elementów z których składa się lokomotywa, wagon trochę terenu oraz 3 figurki: Buzz, Jessie oraz Chudy.

źródło: promoklocki

Lego wyprodukowało także różne akcesoria, które miały towarzyszyć premierze nowego filmu były to m.in.

Breloki:

1) 852848 – Chudy

2) 852849 – Buzz Astral

3) 852850 – Jessie

4) 852950 – Kosmita

źródło: Brickowl

Jeden zestaw magnesów: 852949 Magnet Set zawierający figurki: Buzza, Chudego i Kosmity.

Następne dodatki premierę miały w 2011 roku a były to:

Zegarki: 

  1. 9003486 z figurką kosmity
  2. 9002687 z figurką Chudego
  3. Z figurką Buzza, ten zegarek mimo, że identyczny, wyszedł w dwóch różnych opakowaniach, posiadających swoje unikatowe numery: 9002700 oraz 9002694
źródło: carusela.net

Budziki:

Tutaj również bez niespodzianek trzy wersje:

  1. 9003523 – Kosmita
  2. 9002731 – Chudy
  3. 9002748 – Buzz

Najciekawszym zestawem promocyjnym, była figurka Buzza Astrala w wersji CubeDude (specydicznym stylu figurek złożonych z podstawowych części lego, swoiści prekursorzy serii BrickHeadz) – rozdawanej podczas gali Toy Fair w Nowym Yorku w lutym 2010 roku. Wyprodukowano tylko 150 sztuk, każda z własnoręcznym podpisem designera Angusa MacLane, który jednocześnie był pracownikiem studia Pixar. Numer tego zestawu to tf10 (skrót od Toy Fair 2010).

To podsumowuje wszystkie główne produkty Toy Story wyprodukowane w 2010 roku z okazji premiery 3 filmu z serii. Wielu ówcześnie myślało, iż była to typowa dla Lego jednorazowa przygoda, jednakże Toy Story przypomniało o swoim istnieniu w 2016 roku, wraz z wypuszczeniem na rynek pierwszej serii kolekcjonerskich minifigurek Disneya.

Powróciły dwie najpopularniejsze fiugurki:

  1. dis002 – Kosmita z lekko poprawionym torsem i nadrukiem na nóżkach, trzeba przyznać, że naprawdę jest to minimalny progres, jednakże jakiś zawsze…
  2. dis003 –  Buzz Astral doznał całkowitego re-designu. Lego zrezygnowało ze specjalistycznego moldu głowy, na rzecz klasycznej główki minifigurki. Dodatkowo dostaliśmy polepszone nóżki z nadrukiem na stopach i chyba najważniejsze dla tego figurki, rączki z nadrukami w tym jego charakterystyczny laser. Nie wiadomo tylko dlaczego z torsu pod spodem zbroi Buzza zniknął obecny dotychczas nadruk…

Po tej małe przypominajce, Lego Toy Story znowu zaliczyło przerwę, ale tym razem o połowę krótszą. Już w 2019 roku premierę miała niespodziewana 4 cześć serii a wraz z nią nowe zestawy. Widać, że lego tym razem celowało głównie w młodsza publikę, gdyż wszystkie nowe produkty wyszły spod kategorii Juniors, co oznaczało mniej elementów, prostsze buildy ale też ciekawe figurki:

10766 Woody & RC (Chudy i Pan Sterowany) – jedyny zestaw z nowej fali, który nawiązywał do poprzednich filmów. Dostajemy tutaj 3 nowe wariacje wcześniejszych buildów. Nowy, mniejszy Pan Sterowany, który stracił parę detali na rzecz swojej skali, ale nadal wygląda całkiem nieźle. Żołnierzyki to teraz nano-figurki, które idealnie pasują do ich skali w filmie, ale niestety jeśli o niej mowa to Chudy stracił swoje unikatowe długie nogi oraz ręce. Również Buzz został przedstawiony w formie klasycznej minifigurki Lego i trzeba przyznać, że wyszedł naprawdę dobrze. Parę dodatkowych pachołków i pudełek daje temu zestawowi łączną sumę 69 elementów.

źródło: promoklocki

10771 Carnival Thrill Coaster (Karnawałowa Kolejka) – Można powiedzieć, że Lego dopuściło się tutaj pewnego recyklingu. W tym niewielkim, liczącym 98 elementów zestawie, poza malutką kolejką i wózkiem z przekąskami dostajemy 2 figurki, które dane nam było dostać w 2016 roku tylko w uboższej wersji – Kosmita nie ma już printu na nóżkach a Buzz na rękach, chociaż u Astrala trzeba przyznać, iż dostał poprawiony nadruk torsu pod zbroją, inny wyraz twarzy i nieco inne nóżki.

źródło: promoklocki

10767 Duke Caboom’s Stunt Show (Pokaz kaskaderski Diuka Kabum) – Nazwa zestawu trochę rozjeżdża się z oficjalnym tłumaczeniem imienia Duke Cabooma, które po polsku brzmi Druh Wybuch. Widać polski oddział Lego nie dogadał się z polskim oddziałem Disneya. Zestaw sam w sobie jest całkiem fajny i prezentuje typową kaskaderką obręcz ognia i parę rysoraków. Patrząc na to z perspektywy czasu idealnym dodatkiem byłby tutaj motocykl z serii Stuntz ale niestety dostajemy tutaj zwykły stary klockowy jednoślad. 120 klocków i dwie figurki: Chudy i unikatowy Druh wybuch podkładany w oryginalne przez Keanu Reevesa.

źródło: promoklocki

10768 Buzz and Bo Peep’s Playground Adventure (Przygoda Buzza i Bou na placu zabaw) – Całkiem ciekawy zestawy przypominający kolorystyką część Bikini Dolnego ze SpongeBoba. Poza zwykłym placem zabaw, dostajemy też bardzo uproszczoną wersję mechanicznego skunksa, którym poruszały się zabawki w 4 części. Szkoda to byłby materiał na naprawdę ciekawy zestaw. Z figurek dostajemy: kolejnego Buzza, lalkę Gabi Gabi oraz wyczekiwaną od premiery w 2010 roku figurkę pastereczki Bou. Zestaw składał się ze 139 elementów.

źródło: promoklocki

10769 RV Vacation (Wakacje w kamperze) – Prosta, ale też uniwersalna sceneria przedstawiająca pole kempingowe ze znakiem wskazującym prawdziwe miejsce – Grand Basin czyli Park Narodowy Wielkiej Kotlin w stanie Nevada w USA. Sam kamper jest wykonany w standardach serii Juniors, więc nie można mieć od niego wielkich oczekiwań. Zestaw niewiele większy od pozostałych liczy 178 elementów i zawiera 4 figurki: Kosmity, Rexa, Jessie w nowej klasycznej minifigurkowej wersji oraz główną postać najnowszej części Toy Story – Sztućka.

źródło: promoklocki

10770 Buzz & Woody’s Carnival Mania! (Karnawałowe Szaleństwo Chudego i Buzza) – Największy zestaw z nowej fali, liczący 230 elementów prezentuje naprawdę sporo możliwości do zabawy. Jest tutaj działająca karuzela, samochodziki elektryczne tzw. bumper cars, stoisko z lodami i funkcjonalna strzelnica wraz z mini armatą! Na wielki plus zasługują nadruki wykorzystane w tym zestawie, które są idealne do stworzenia własnego, bardziej złożonego lunaparku. Z figurek dostajemy klasyczne trio: Buzza, Chudego oraz Bou, a także pluszaki – Kwaka i Buniego.

źródło: promoklocki

Poza zestawami z serii Juniors, Lego wydało pojedynczy zestaw DUPLO:

10894 Toy Story Train (Pociąg Toy Story) – który stanowi re-make oryginalnego zestawu DUPLO, omówionego powyżej. Zestaw jest o wiele mniejszy posiadając zaledwie 21 elementy, ale trzeba przyznać, że nowe figurki Buzza i Chudego są zdecydowanie lepsze od swoich poprzedników. Nowe klocki z nadrukami jak chociaż ten ze świnką Hamm też zasługują na uwagę.

źródło: promoklocki

Wraz z tym powrót Lego Toy Story w 2019 roku dobiegł końca i można było przypuszczać, iż Lego faktycznie pożegna się z tą markę ale ponownie po 3 latach mamy mały powrót.

W tym roku wyszły dwa nowe zestawy z serii BrickHeadz i choć zostały skategoryzowane jako Disney to i tak należy uznać to jako powrót serii Toy Story.

40552 Buzz Astral – składający się ze 114 klocków w cenie katalogowej 44,99 zł.

źródło: promoklocki

40553 Chudy i Bou – duet składający się z 296 elementów w cenie katalogowej 89,99 zł.

źródło: promoklocki

Najprawdopodobniej Lego chciało przypomnieć o klasycznych zabawkach z serii Toy Story przy okazji zbliżającego się filmu „Buzz Astral”, chociaż kto wie doczekamy się także powrotu znanych nam zabawek w scenie po napisach? więcej o nich przeczytacie TUTAJ.

Na koniec artykułu chcielibyśmy zapytać was czy Lego postąpiło słusznie odchodząc od specyficznych moldów figurek Toy Story takich jak długie nogi Chudego, czy oryginalna główka Buzza, na rzecz klasycznych figurek Lego. Oczywiście obie wersje mają swoje plusy i minusy, o których z wielką chęcią poczytamy w waszych komentarzach.

Dzięki za przeczytanie i do zobaczenia na premierze nowego filmu 😉

ANKIETA: Która wersja figurek Lego Toy Story twoim zdaniem jest lepsza ?

  1. Oryginalne  (2010)
  2. Nowoczesne (2016 +)


Artykuł stworzony przez M. Budka.