LEGO Star Wars. Jedna z najpopularniejszych serii na licencji od LEGO jaka kiedykolwiek powstała. Nie znam osoby, która by ani razu nie słyszała o tym uniwersum. Jeśli jednak nie słyszeliście, to przybliżymy wam nieco ten temat.
W latach 60-70 Eksploracja kosmosu była dość popularym tematem, dając początek programom telewizyjnym o tematyce kosmicznej, takim jak Star Trek czy Battlestar Galactica. W 1977r nastąpił kolejny wielki krok w kinematografii: Nastąpiła premiera Star Wars Episode IV – A New Hope, która została hitem kinowym i dała początek trylogii, a później ogromnego uniwersum.
W 1979 roku LEGO również zaczęło wchodzić w erę kosmosu i wypuściło pierwsze zestawy Classic Space.
Zamiast bitew na miecze świetlne i blastery, LEGO promowało badania kosmosu. Pierwsze oznaki klockowej rywalizacji w zestawach pojawiły się dopiero z wprowadzeniem ,,złodziejskiego,, Blacktron I w 1987 roku. Relacje między tymi zdefiniowanymi „dobrymi” i ,,złymi” były stosunkowo łagodne, zgodnie z zobowiązaniem założyciela Ole Kirka Christiansena, aby nie tworzyć „zabawek wojennych”.
Dostosowując się do polityki firmy, propozycję LEGO Star Wars przedstawił Peter Eio, ówczesny prezes LEGO Systems Inc.
Epizod I Gwiezdnych Wojen był na horyzoncie, a Eio dostrzegł okazję, by nawiązać współpracę z Lucasfilm. W Ameryce Północnej był on świadkiem szału na licencjonowane zabawki i uznał, że Grupa LEGO nie jest wystarczająco zaangażowana w tworzenie planów uwzględniając obecną popkulturę. Żywił obawy, że LEGO pozostanie w tyle, jeśli nie podejmie pewnych kroków w celu dostosowania się do tego rozwijającego się rynku.
Co ciekawe, Lucasfilm od dawna wyrażał zainteresowanie współpracą z LEGO.
Podczas gdy w Lucasfilm panowało podekscytowanie, kierownictwo LEGO nie było entuzjastycznie nastawione do pomysłu Petera. Po tym, jak przedstawił on swoją propozycję, pierwsza reakcja na Gwiezdne Wojny była szokiem. Dla firmy sam pomysł serii LEGO Star Wars stał w sprzeczności z antyprzemocową postawą firmy i tradycją tworzenia pomysłów we własnym zakresie.
Ponieważ polityka marki LEGO była problemem, pomysł został przedstawiony jako bitwa fantasy między dobrem a złem. Przeprowadzone zostały także badania rynku, ukazujące pozytywną reakcję rodziców na ten temat. Nawet mając te dane w ręku, niektórzy dyrektorzy wciąż byli przeciwni temu pomysłowi. Ale dzięki interwencji właściciela firmy – Kjelda Kirka Kristiansena seria STAR WARS otrzymała zielone światło. W 1998 roku po prawie 6 tygodniach negocjacji, LEGO podpisało umowę licencyjną z Lucasfilm. Choć nie było to łatwe ze względu na umowy licencyjne firm Hasbro (dotyczące figurek) oraz Galoob (dotyczących pojazdów), LEGO przekonało obie firmy iż będzie tworzyć zabawki konstrukcyjne, nie naruszając licencji pozostałych firm.
Ale skupmy się szczegółowo na Star Wars.
30 kwietnia 1999 roku LEGO ogłosiło zawarcie współpracy z marką Lucasfilm. Zapoczątkowując zarazem pierwszą licencjonowaną serię LEGO.
W lutym 1999 roku LEGO Star Wars zostało ogłoszone na Międzynarodowych Targach Zabawek w Nowym Jorku. Aby promować tę okazję, rozdali ekskluzywne boxy z minifigurkami Dartha Vadera i Luke’a Skywalkera. Otwarcie klapki odsłoniło żółty napis głoszący: „Połączyliśmy siły, aby stworzyć nasz najbardziej gwiezdny produkt w historii”.
Choć nie jest to produkt przeznaczony do sprzedaży, to został on pierwszym wyprodukowanym zestawem z nowej serii LEGO.
W tym samym roku, w październiku pojawiły się także pierwsze oficjalne zestawy LEGO Star Wars. A dokładnie pierwszym chronologicznie stworzonym zestawem był: X-wing Fighter o nr. 7140. Pojawiła się w nim pierwsza figurka Astromecha R2-D2, Luka Skywalkera jako pilota Rebelii, mechanika oraz Biggsa Darklightera.
Zaraz po nim pojawiły się inne zestawy oparte na Oryginalnej Trylogii:
7150 TIE Advanced & Y-wing – zawierający figurki Dartha Vadera, Astromecha R5-D4 oraz pilota rebelii Jona „Dutch” Vandera.
7180 B-wing Fighter – zawierający figurki Astromecha R5-D4, technika rebelii oraz Pilota B-winga.
7110 Landspeeder – zawierajacy figurki Luke’a Skywalkera (Tatooine) oraz Obi-Wana Kenobiego (starego).
7130 Snowspeeder – zawierający figurki Luke’a Skywalkera (pilota), śnieżnego żołnierza rebelii oraz Daka Raltera
7128 Speeder Bikes – zawierający 2 figurki Scout Trooperów oraz Luke’a Skywalkera (Endor)
Równolegle do zestawów w 1999 roku na rynku pojawiły się pierwsze breloki z serii Star Wars a wśród nich najsłynniejszy – 3913 czyli klasyczny Darth Vader z logo LEGO na plecach torsu.
W listopadzie 1999 roku w związku z premierą Mrocznego Widma, oraz coraz bardziej rosnącą popularnością serii, pojawiła się druga fala zestawów, zawierająca zestawy:
7101 Lightsaber Duel – zawierający figurki Dartha Maula, oraz Qui-Gon Jinna. W tym zestawie kryją się 2 małe ciekawostki. Figurka mistrza Qui-Gona posiada pierwszą od 20 lat nową fryzurę. Dodatkowo na pudełkach zestawów znalazł się błąd z nimi związany. A mianowicie na pudełku zostały one wyładzone, w porównaniu do wersji którą otrzymujemy w zestawie.
7111 Droid Fighter – pierwszy zestaw w serii, w którym figurek nie znajdziemy. Mimo małego rozmiaru zawiera sporo ładnych nadruków ora możliwość zmiany pozycji ,,skrzydeł,, na lądowanie.
7121 Naboo Swamp – znajdziemy w nim 4 figurki. Mistrza Qui-Gona, 2 droidy bojowe B1, oraz Jar Jar Binksa – który z kolei ma pierwszą specjalnie zaprojektowana głowę – nowy mold.
7131 Anakin’s Podracer – zawierający figurki Anakina Skywalkera (młodego), Padme Naberrie Amidala z kolejnym unikatowym moldem włosów oraz Pit droida.
7141 Naboo Fighter – zawierający figurki Anakina Skywalkera, R2-D2 oraz 2 droidów B1.
7151 Sith Infiltrator – zawierający figurkę Dartha Maula
7161 Gungan Sub – zawierający figuki Jar Jara, Qui-Gona oraz Anakina Skywalkera
7171 Mos Espa Podrace – największy zestaw wypuszczony w 1999 roku. Zawiera 10 figurek. R2-D2, Anakina Skywalkera, Padme, Jar Jara, Gasgano, 3 różne pit droidy, Qui-Gona oraz Sebullbę. Dodatkowo znajdziemy tutaj 3 ścigacze wyścigowe (Podracers) oraz parę ozdób.
Wraz z rosnącą popularnością uniwersum, jak i zestawów opartych na filmach, zwiększało się zapotrzebowanie na coraz to nowsze pojazdy, czy też modele z serii.
W 2000 roku pojawiła się także nowa linia modeli przeznaczonych głównie dla starszych fanów sagi – Słynna seria UCS (Ultimate Collector Series) a w niej 7191 X-wing Fighter. Seria ta składa się głównie z modeli w dużej skali. Wypełnionych detalami, oraz przeznaczonymi do kolekcjonowania, a nie zabawy. W tym samym roku został wydany drugi zestaw UCS, 7181 TIE Interceptor. Zestawy te szybko zyskały popularność, głownie dzięki liczbie detali oraz ich finalnemu wyglądowi.
Na przełomie 1999-2000 roku do standardowych edycji klocków dołączył tematyczny zestaw LEGO Technic – 9748 Droid Developer Kit stający się pierwszym zestawem technicznym (podseria Mindstorms) LEGO Star Wars.
Ukazał się także drugi i zarazem ostatni zestaw z podserii Mindstorms – 9754 Dark Side Developer Kit z chodzącą maszyną kroczącą AT-AT.
Także w 2000 roku na rynku pojawiły się pierwsze zestawy figurkowe. Składające się z 3 figurek z akcesoriami, podstawek oraz kart podbiły serca kolekcjonerów.
Były to zestawy:
3340 Sith Minifigure Pack
3341 Luke/Han/Boba Minifigure Pack
3342 Troopers/Chewie Minifigure Pack
3343 Battle Droid Minifigure Pack
Co warto wiedzieć w latach 2000-2004 LEGO przesadziło z produkcją zestawów tej serii (znaczna nadprodukcja) bazując na popycie na nią.. Doprowadziło to niemal do zniszczenia tej serii, z racji iż znaczne nadwyżki zalegały na półkach sklepowych, ale finalnie marce udało wykaraskać się z problemów.
Mimo iż seria Mindstorms została wyciszona, nie oznaczało to końca obecności technicznych zestawów w serii Star Wars. I tak w 2001 roku na rynku ukazały się 2 techniczne zestawy przedstawiające ikoniczne postaci z uniwersum: 8007 C3PO oraz 8008 Stormtrooper.
W 2002 roku w związku z premierą kolejnej części filmu (prequel) Gwiezdne Wojny Epizod II: Atak Klonów pojawiła się kolejna fala zestawów oparta na filmie. Zestawy te zawierały 7103 Pojedynek Jedi, 7113 Spotkanie Najeźdźców Tusken, 7133 Pościg Łowcy Nagród, 7143 Jedi Starfighter, 7153 Jango Fetta Slave I, 7163 Republic Gunship. Ale nie tylko zestawy z Epizodu II zostały wydane. Oryginalne zestawy trylogii zawierały 7119 Cloud Car, 7139 Ewok Attack, 7142 X-wing Fighter, 7152 TIE Advanced i Y-wing, 7200 Ostateczny Pojedynek I, 7201 Ostateczny Pojedynek II, 7203 Jedi Defense I i 7204 Jedi Defense II
Ukazały się także 4 ostatnie zestawy z serii Technic Star Wars:
8009 Technic R2-D2
8010 Technic Darth Vader
8011 Technic Jango Fett
oraz 8012 Technic Super Battle Droid.
Dodatkowo pojawił się 2-pak 65081 składający się z zestawu 8008 oraz 8009.
W 2002 roku Lego wprowadziło nową linię zestawów Star Wars MINI. Pierwszymi modelami z tej nowej linii były 3219 MINI TIE Fighter, 4486 MINI AT-ST & Snowspeeder oraz 4487 MINI Jedi Starfighter & Slave I.
W latach 1999-2004 Lego używało standardowych żółtych główek dla minifigurek bohaterów, lecz zmieniło się to z pojawieniem się w 2004 roku zestawu 4504 Milenium Falcon, gdzie pierwszymi figurkami z kremowymi główkami stały się postaci Hana Solo oraz Księżniczki Lei.
W 2005 roku, na rynku pojawiła się pierwsza Gra Video z serii LEGO Star Wars – LEGO Star Wars: The Video Game.
Gra została stworzona przez Traveller’s Tales na konsole Microsoft Xbox, Sony PlayStation 2 i komputery z systemem Microsoft Windows, a Griptonite Games opracowało wersję Nintendo Game Boy Advance. Akcja gry rozgrywała się podczas trylogii prequeli ( Mroczne widmo , Atak klonów i Zemsta Sithów ), wraz z segmentem bonusowym z Nowej Nadziei. Stała się ona najpopularniejszą grą video LEGO od czasu pierwszej gry Lego Island z 1997 roku. Dzięki jej ogromnemu sukcesowi, znacząco popchnęła gałąź gier LEGO do przodu.
Przechodząc do rekordowych setów z tej serii:
Największym zestawem pod względem elementów z serii Star Wars jest obecnie zestaw 75192 Milenium Falcon wydany w 2017 roku i składający się z 7513 części i 8 figurek.
Najdroższym (wartość obecna – zestaw nowy zaplombowany) zestawem z serii SW jest zestaw Cloud City 10123 z 2003 roku. Najtańsza oferta jaką udało nam się znaleźć na ten zestaw (w stanie nowym, zaplombowanym) wynosi 13 420 zł (3213$).
Najrzadsza ekskluzywna figurka z serii Star Wars. R2-D2 z 18-karatowego białego złota. Powstała jedynie 1 sztuka tej figurki, którą posiadacze czarnej karty VIP mogli wygrać w konkursie w 2018 roku. Zwycięzcą tej figurki został Bryan z www.broke4bricks.com . Jej szacowana wartość wynosi 39 200$ co daje ok 164 000zł.
Większość zestawów w tej serii Opiera się na głównych filmach marki, choć coraz większy udział biorą w nich zestawy na podstawie seriali. Czy to na bazie animacji Star Wars Clone Wars, czy Rebels ( starsze serie) czy też nowych seriali aktorskich (The Mandalorian). Wszystkich zestawów niestety nie możemy wam przedstawić z racji iż jest ich kilkaset + drugie tyle dodatków klockowych. Dlatego skupiliśmy się na początku oraz punktach przełomowych serii.
Na ten moment seria Star Wars znajduje się w czołówce najbardziej dochodowych, oraz najbardziej popularnych serii LEGO. Znajdziemy w niej 824 zestawy oraz 1210 rodzajów figurek (na ten moment). Dzięki tej licencji w LEGO zagościły różne nowe elementy. Krótkie nóżki do figurek (Po raz pierwszy użyte w minifigurce mistrza Yody), unikalne moldy główek (Jar Jar/Chewbacca), czy też nowe rodzaje części na potrzeby zestawów.
Najbliższa fala zestawów naszej ukochanej serii pojawi się już w marcu. Więcej artykułów na temat tej fali w następnym artykule 😉