Polub nas

LEGO Nexo Knights miało być pogromcą Ninjago, co poszło nie tak?

Lata LEGO Nexo Knights przypadały na 2016-2018 rok. Wiele mówiło się o planach, gdzie nowa marka miała za zadanie, aby wyprzeć z rynku legendarne Ninjago, a przynajmniej im dorównać. Tak się jednak nie stało. Z roku na rok rycerze nexo osiągali coraz gorsze wyniki sprzedażowe, aż w końcu seria została zamknięta. 

Początek przygody był całkiem obiecujący. Pomimo dziwnej stylistyki i połączenia średniowiecznego fantasy z cyberpunkowym klimatem udało się serii wejść na rynek z przytupem. Większość opinii o pierwszej edycji jest w miarę pozytywna. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni minifigurkami, ich wykonaniem i dbałością o detale. Zarówno dzielni rycerze jak i wrogowie prezentowali się bardzo dobrze. 

Źródło: lego.com

Oczywiście nie obyło się bez zasłużonej krytyki. Niektóre konstrukcje wyglądały pokracznie, a pod względem samej budowy potrafiły być też dość kruche. Dla bawiących się dzieci zdecydowanie mogło być to frustrujące. Mimo wszystko można było ocenić pierwszą edycję pozytywnie, w najgorszym wypadku poprawnie i liczyć na to, że przyszłość przyniesie bardziej dopracowane zestawy.

Druga fala postanowiła zamienić naszych wrogów z magmowo-lawowych potworów i chochlików na elektryczne, a także kamienne kreatury. Minifigurki wciąż trzymały wysoki poziom, ale pojazdy stawały się jeszcze bardziej generyczne. Seria nie poczyniła żadnego postępu, a schematyczność sprawiała, że z finalnym odbiorem było coraz gorzej. Ostatnie zestawy z 2018 roku były już totalną klapą i osiągnęły wyjątkowo słabe wyniki sprzedażowe. Po trzech latach można było zauważyć, że nie ma ambitnego pomysłu na zestawy. Wiele konstrukcji było bardzo podobnych, zmieniały się kolory, ale niewiele po za nimi. 

Źródło: lego.com

W przypadku klęski serii trzeba jednak odnieść się nie tylko do zestawów, ale do serialu animowanego. Za dużym sukcesem klockowych LEGO Ninjago stoi serial, który od wielu lat interesuje młodszych, ale i nawet starszych fanów. Dobra oglądalność serialu przykłada się na lepsze wyniki sprzedażowe klocków. Niestety dla fanów Nexo Knights, ale ich serial nie osiągnął zamierzonego sukcesu. Został brutalnie przerwany z powodów finansowych. Śmierć produkcji przełożyła się również na koniec fizycznych zabawek.

Źródło: lego.com

LEGO Nexo Knights niewątpliwie pomimo hybrydy tematycznej miało ogromny potencjał. Niestety nie został on wykorzystany. Zamiast skupić się na konstrukcjach szalonego świata i zaprezentować nam chociażby bardziej szczegółowe budynki z bogatym wnętrzem to otrzymywaliśmy multum generycznych pojazdów bojowych. Oczywiście były one kluczowe ze względu na występowanie w animacji, a także dla potencjału zabawowego dla dzieci, ale ich przesyt bardzo zaszkodził marce. Bogaty świat wykreowany przez twórców oferował nam znacznie więcej niż zestawy, które wylądowały w sprzedaży.

Dzisiaj LEGO Nexo Knights jest już tylko wspomnieniem i ciekawostką. Niektórzy nigdy się do tej autorskiej serii grupy LEGO  nie przekonali nazywając ją abominacją, ale miała ona swoich wielbicieli. Pozostawiła nam ona ciekawe minifigurki, świetne poszczególne elementy do makiet w postaci chociażby unikatowych ksiąg z nadrukami, a także wiele transparentnych pomarańczowych klocków. Dajcie znać jak Wy wspominacie LEGO Nexo Knights, tęsknicie, a może uważacie, że 3 lata to i tak za długi żywot jak na zawartość zestawów? 

Autor: Wojciech Lebel

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.