Polub nas

LEGO Ideas nie jest już przystępnym motywem!

Od dłuższego czasu miałem takie przeczucie – że LEGO Ideas nie wydaje się już przystępnym cenowo tematem.

LEGO Ideas to jeden z moich ulubionych projektów LEGO. Zwykli konstruktorzy LEGO przesyłają projekty do witryny LEGO Ideas, a zwykli fani, tacy jak Ty i ja głosują na ulubione projekty.

Zgłoszone przez fanów projekty, które uzyskają 10000 głosów, przechodzą kolejno do etapu recenzji, podczas którego zespół LEGO Ideas rozważa i wybiera jeden (lub czasami więcej) projektów, które ostatecznie zostaną przekształcone w zestaw LEGO.

Źródło: ideas.lego.com

Projekt ten zrodził wiele wspaniałych zestawów zaczynając od Ghostbusters Ecto-1 poprzez rakietę NASA Apollo 11 Saturn V, Piratów z Barracuda Bay po zeszłorocznego Medieval Blacksmith.

Niestety w ciągu ostatnich 3 lat zestawy LEGO Ideas stały się większe i droższe, co nie napawa radością konsumentów.

Źródło: ideas.lego.com

Uświadomiłem sobie to podczas pisania newsa odnośnie setu 21335 Zmotoryzowana Latarnia, który pod każdym względem jest naprawdę fantastycznym zestawem, aczkolwiek jego koszt jest niestety nieproporcjonalnie duży.

Kiedy zestawy LEGO Ideas stały się duże i drogie?

Źródło: ideas.lego.com

Zestawy LEGO Ideas nie zawsze były duże i drogie – wiem, bo od samego początku byłem fanem tego tematu.

Przez dłuższy czas zestawy LEGO Ideas były mniejsze, do czasu wypuszczenia zestawu LEGO NASA 21309 Apollo Saturn V. Składający się z 1969 elementów set był największym dotychczas zestawem LEGO Ideas, a w tym samym roku wprowadzono również 21310 Old Fishing Store, który przekroczył liczbę 2000 elementów.

Źródło: ideas.lego.com

W 2020 roku LEGO zaczęło poważnie zabiegać o dorosłych fanów i powoli przenosić zestawy do wszechobecnego teraz czarnego pudełka.

Pierwszym zestawem LEGO Ideas, który dokonał zmiany był fortepian 21323, a dzięki blokadom wywołanym przez pandemię, zwiększenie liczby zestawów skierowanych do dorosłych było po prostu strzałem w dziesiątkę.

Gdzie się podziały wszystkie niedrogie zestawy LEGO Ideas?

Źródło: ideas.lego.com

Brakuje mi małych i przystępnych cenowo zestawów LEGO Ideas, a wspomnienia z tej epoki sprawiają, iż popadam w nostalgię.

Zestawy wspomniane w tytule tego nagłówka naturalnie zostały przekształcone w GWP, takie jak Space Rocket Ride, Sailboat Adventures lub Vintage Car.

Projekty te były nadesłane przez fanów w ramach konkursów LEGO Ideas, a nie tak jak reszta zestawów przechodząca przez proces weryfikacji 10000 głosów.

Źródło: ideas.lego.com
Źródło: ideas.lego.com

Dzięki demokratycznej platformie LEGO Ideas staje się samospełniającym się cyklem, w którym fani zgłaszają droższe i bardziej rozbudowane pomysły, ponieważ zazwyczaj przyciągają one najwięcej uwagi, a także budzą podziw, co jest dzisiaj niemal wymogiem uzyskania wystarczającego poparcia publicznego.

Możliwe również, że sukces zestawów takich jak Barracuda Bay, Saturn V, Tree House i innych zachęcił konstruktorów do rozwoju.

Patrząc na nadchodzącą listę zestawów Ideas, która obejmuje Hocus Pocus, Viking Village, A-Frame Cabin i BTS nie sądzę, aby ten trend się zmienił.

LEGO kontynuuje nieustanną pogoń za pieniędzmi AFOLi, a postrzeganie tego, co jest małym zestawem, może ostatecznie ulec zmianie.

Czy to dobra czy zła rzecz?

Źródło: ideas.lego.com

Myślę, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi..

LEGO Ideas to jeden z najbardziej imponujących tematów ze względu na dużą liczbę pomysłów, z których można czerpać inspirację, a fani LEGO po prostu nie mogą się nacieszyć tymi ambitnie dużymi zestawami.

Kiedy zestawy takie jak Domek na drzewie, Sam w domu, Piraci z Barracuda Bay , rakieta Saturn V czy Vincent Van Gogh znajdują się wśród twoich bestsellerów jest to sygnał dla ​​zespołu LEGO Ideas, że fani chcą większych i bardziej złożonych zestawów,.

Minusem jest oczywiście to, że gdy średnia cena zestawu LEGO Ideas wynosi 720 zł, a w ciągu roku jest około 6-7 zestawów, to zaczyna się wydawać dużo i szybko.

LEGO Ideas to jedna z najjaśniejszych latarni w portfolio LEGO i myślę, że to wielka szkoda dla fanów kiedy wybrane zestawy stają się coraz bardziej poza ich zasięgiem.

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.