fbpx
Historia serii Scooby-Doo !

Historia serii Scooby-Doo !

2 sierpnia, 2022 0

Scooby Doo jest bez wątpienią jednym ze światowych fenomenów. Bajka stworzona w 1969 roku przez Joego Ruby’ego i Kena Spearsa dla studia Hanna-Barbera do dziś jest jedną z najpopularniejszych franczyz dla dzieci. Powstają nowe odcinki, animacje, filmy kinowe, przedstawienia teatralne, a rynek jest wypełniony wszelkiego rodzaju figurkami, pluszakami, puzzlami, komiksami i wszystkim na co tylko dało się wrzucić wizerunek uroczego, strachliwego Scoobyego.

Tego faktu nie mogli nie zauważyć producenci klocków kostrukcyjnych w tym największy gigant w branży, czyli Lego.

Zapraszamy na wycieczkę po serii Scooby Doo, w której przyjrzymy się wszystkim zestawom, wydanym w ramach tej licencji.

30601: Scooby-Doo

scooby
Źródło: Brickset.com

Polybag, będący najmniejszym zestawem z serii. Jak sama nazwa wskazuje otrzymujemy w nim figurkę Scoobyego. Scooby jest w pozycji stojącej, a jego pysk ma dwa różne grymasy.
Jeden profil przedstawia wyciągnięty język, który świadczy wyraźnie o podekscytowaniu przed zjedzeniem jakiegoś smakołyku, natomiast na drugim możemy zobaczyć drżącą wargę, która ewidentnie oznacza strach i przerażenie.
Ilość elementów: 2
Rok wydania: 2016

75900: Tajemnica muzeum mumii

sd
Źródło: Brickset.com

Zestaw nawiązuje do odcinka numer 112 z klasycznego serialu Scooby Doo.
Przedstawia on fragment muzeum, z dwiema kolumnami oraz sarkofagiem ustawionym na postumencie. Gdy pociągniemy za łańcuch przyczepiony do góry sarkofagu, trumna się otworzy i naszym oczom ukaże się mumia faraona. Kolumny są ozdobione naklejkami, na jednej z nich widnieją hieroglify, informujące nas o klątwie jaka została nałożona na klejnot faraona, na drugiej znajdziemy zdjęcie archeologa, który odnalazł drogocenny kamień.

sd
Źródło: Brickset.com

W tym miejscu Lego puszcza oczko do fanów klasycznych serii, ponieważ owym archeologiem jest nie kto inny jak dzielny poszukiwacz przygód Johny Thunder, główny bohater serii Adventurers z lat 90tych. W zestawie otrzymujemy trzy figurki: Kudłatego, Scooby Doo, oraz mumię faraona, którą jest tak naprawdę przebrany Dr. Najib.
Ilość elementów: 110
Rok wydania: 2015
Cena katalogowa: 69,99 PLN

75901: Przygoda w tajemniczym samolocie

SD
Źródło: Brickset.com

Zestaw nawiązuje do odcinka numer 105 z klasycznego serialu Scooby Doo. Główną konstrukcją, którą otrzymujemy jest samolot, klasyczny dwupłatowiec, w kolorystyce nawiązującej do samochodu głównych bohaterów. Maszyna jak na swoje niewielkie rozmiary jest zgrabna i prezentuje się bardzo ładnie. Antagonistą w tym zestawie jest jeździec bez głowy, z nałożoną na kark hallowenową dynią, i peleryną. W dłoniach dzierży miecz oraz złotych kielkich.

SD
Źródło: Brickset.com

Jego środkiem transportu jest biały koń. Poza nim w zestawie otrzymujemy figurkę Scoobyego, tym razem w pozycji siedzącej, z goglami na oczach, oraz figurkę kudłatego.
Sam jeździec to natomiast przebrany Elwood Crane.

Ilość elementów: 128
Rok wydania: 2015
Cena katalogowa: 119,99 PLN

75902: Wehikuł tajemnic

SD
Źródło: Brickset.com

Zestaw którego nie mogło zabraknąć w tej serii. Przedstawia on kultową furgonetkę głównych bohaterów, czyli Wehikuł Tajemnic! Kolorystyka jak i sam kształt pojazdu zostały oddane bardzo dobrze, felgi z nadrukami, oraz naklejki zdobiące karoserię, z napisem „Mystery Machine” na czele, idealnie dopełniają całość. Do środka pojazdu możemy się dostać w łatwy sposób, poprzez rozłożenie bocznych ścian osadzonych na zawiasach. Niestety wnętrze auta nie jest zbyt przestronne, ale za to nieźle wyposażone.

SD
Źródło: Brickset.com


Znajdziemy w nim aparat, latarkę, dwie korkowe tablice z naklejkami przedstawiającymi zdjęcia i notatki z kolejnych śledztw, dyktafon, dwa monitory – jeden z radarem, drugi z komunikatem mówiącym o zagrożeniu, kuchenkę gazową oraz ogromną kanapkę. Jest tam również wystarczająco dużo miejsca by umieścić figurkę naszego czworonożnego przyjaciela.
Drugą konstrukcją którą otrzymujemy w zestawie jest nawiedzone drzewo, ze złowieszczymi ślepiami i ogromną paszczą. Gdy spojrzymy na jego tył, okazuje się, że nie jest ono wcale nawiedzone, ale to mechaniczna konstrukcja, sterowana przez złoczyńcę w przebraniu zombie. Poza figurką wcześniej wspomnianego zombie otrzymujemy również figurki : Freda, Kudłatego i Scoobyego.

Ilośc elementów: 301
Rok wydania: 2015
Cena katalogowa: 159.99 PLN

75903: Nawiedzona latarnia

SD
Źródło: Brickset.com

Zestaw nawiązuje do odcinka numer 301 z klasycznego serialu Scooby Doo. Tytułowa latarnia została osadzona na fragmencie skalistego terenu, porośniętego gdzieniegdzie mchem i inną roślinnością. Po prawej stronie znajduje się jaskinia, będąca schronieniem dla morskiego potwora. Za pomocą pokrętła umieszczonego na tyłach jamy, możemy odsłonić wrota w kształcie trupiej czaszki, uzyskując przy tym dostęp do schronienia monstrum.
W samej latarni znajdziemy skrytkę ze skarbem, małą kuchnię wyposażaną w kuchenkę gazową, oraz celę dla więźniów.

SD
Źródło: Brickset.com


Poza główną konstrukcją dostajemy również bardzo zgrabną motorówkę, nawiązującą swoją kolorystyką do Wehikułu Tajemnic.
Jeśli chodzi o selekcję minifigurek przedstawia się ona następująco: Kudłaty, Daphne, latarnik (Verona Dempsey) i potwór z bagien (pan Brown) oraz Scooby-Doo (w wersji siedzącej). Ciekawostką jest to, że głowa latarnika świeci w ciemności!

Ilośc elementów: 437
Rok wydania: 2015
Cena katalogowa: 229,99 PLN

75904: Tajemniczy dwór

SD
Źródło: Brickset.com

Największy zestaw z serii, będący zarazem najlepszym! Znajdziemy tutaj same wspaniałości.
Budowla jest utrzymana w kolorystyce szaro-fioletowej z drobnymi akcentami brązu.
Jej główny trzon stanowi wieża zegarowa z funkcją bawialną na szczycie. Gdy ustawimy zegar na godzinę 12, platforma na której znajdował się nietoperz obraca się i naszym oczom ukazuje się krwiożerczy wampir. Piętro wyżej, w samym wierzchołku, umieszczono trumnę wampira z ekskluzywnym nadrukiem przedstawiającym jego oblicze. Jeśli jednak to nas nie odstraszy przed spenetrowaniem zakamarków rezydencji, czekają na nas inne niemiłe niespodzianki. Zaraz za drzwiami wejściowymi znajduje się pułapka, w postaci ogromnego metalowego wahadła z kolcami. Spotkanie z nim na pewno nie zakończy się dobrze. Prawe skrzydło rezydencji skrywa kuchnię, wyposażaną w szafki, lodówkę, kuchenkę gazową, zlew, przemykającego pod nogami szczura, oraz ogromnego hamburgera. Piętro wyżej znajduje się pomieszczenie z sejfem, jeśli mamy odpowiedni klucz, będziemy mogli się dostać do jego zawartości, którą stanowią trzy sztabki złota.

SD
Źródło: Brickset.com

Ostatnia część nawiedzonej rezydencji to szklarnia. W środku znajdują się dwie hallowenowe dynie i ogromna, mięsożerna roślina. Część szyb ozdobiono naklejkami z nadrukami mniejszych żarłocznych roślin oraz takimi, które imitują brud i pęknięcia na szkle. Poza główną konstrukcją w zestawie znajduje się również motocykl, z odczepianym koszem dla pasażera.
Minifigurki przedstawiają się następująco: Kudłaty, Velma, Daphne, wampir (Bob Oakley), duch (Bluestone Wielki), czarny rycerz (pan Wickles) oraz Scooby-Doo (w wersji stojącej).

Ilośc elementów: 860
Rok wydania: 2015
Cena katalogowa: 399,99 PLN

71206 Dimensions – Scooby-Doo! Team Pack

SD
Źródło: Brickset.com

Gra Lego Diemensions również doczekała się fun packu z uniwersum Scooby Doo.
W zestawie otrzymywaliśmy dwie figurki: Scooby i Kudłaty, oraz dwie budowle: miniaturową wersję Wehikułu tajemnic oraz ogromną kanapkę. Wehikuł tajemnic można było przebudować na dwa sposoby, w celu uzyskania innych umiejętności takich jak strzelanie wodą, i wysuwane łańcuchy mogące pomóc przewalić duże obiekty w grze.
Kanapka również miała trzy różne wersje, podstawowa dawała nam super siłę, natomiast jej przeróbki niewidzialność lub umiejętność ziania ogniem.

Ilośc elementów: 81
Rok wydania: 2015

Scooby-Doo Influencer Kit

SD
Źródło: Brickset.com

Prezent od Lego, rozdawany influencerom. W środku znajdowała się garść gadżetów związanych ze Scooby Doo, takich jak kartonowe maski i dodatki na karnawał, przymocowane do plastikowych kijków. Jeśli chodzi o klockowe prezenty otrzymywaliśmy unikalny polybag, pozwalający nam na zbudowanie bardzo uproszczonej formy postaci głównych bohaterów z podstawowych bricków, oraz wszystkie zestawy z serii Scooby Doo, które wyszły w 2015 roku.

SD
Źródło: Jangbricks.com

Seria Scooby-Doo, mimo że niewielka, była naprawdę ciekawą pozycją i to nie tylko dla fanów przygód naszego czworonożnego przyjaciela. Dostaliśmy kilka ciekawych minifigurek złoczyńców, unikalne elemnty, takie jak chociażby złoty sarkofag a przede wszystkim świetne konstrukcje, z imponującym Nawiedzonym Dworem na czele.

Czy banda wścibskich dzieciaków oraz Scooby jeszcze kiedyś powrócą do portfolio TLG? Na ten moment nic na to nie wskazuje, ale my mocno trzymamy kciuki.

Dodaj komentarz
pl_PLPolish