Polub nas

LEGO Piraci Z Karaibów – Historia

LEGO Pirates to bez wątpienia jedna z najbardziej ikonicznych serii kiedykolwiek stworzonych przez LEGO. Ciężko jest znaleźć fana klocków LEGO który o niej nie słyszał.  W tym artykule opowiem Wam jej historię 🙂

Od 1989 po dzień dzisiejszy produkowane są głównie zestawy nawiązujące do konfliktu morskich wilków Rudobrodego i Imperialnej Armady. Jednak od jakiegoś czasu klockowi piraci pojawiają się również w nieco innej, zmienionej formule, jak chociażby bardzo popularny zestaw z serii Ideas, 21322 – Piraci z Zatoki Barakud.

Najbardziej oryginalną i unikatową klockową serią nawiązującą do Lego Pirates jest bez wątpienia Lego Pirates of the Caribbean z 2011 roku.

Klasyczną serię Lego Pirates można podzielić na pewne okresy ich wydawania. Za tzw. serię Pirates I uznaje się wszystkie zestawy wyprodukowane w latach 1989-2001.

Po 7 letniej przerwie wznowiono klasyczne Pirates w nieco odświeżonej formie, pasującej do teraźniejszego „stylu” Lego. Zestawy te znane są jako Pirates II i były produkowane w latach 2009-2010.

W międzyczasie, a dokładniej w 2011 nastąpił przełom spowodowany nawiązaną w 2009 roku współpracą LEGO z Disney Consumer Products (DCP) – spółką zależną zajmującą się sprzedażą detaliczną i licencjonowaniem produktów należących do firmy The Walt Disney Company.

Wraz z planowaną premierą 4 filmu kontynuującego przygody kapitana Jacka Sparrowa pt. „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, który tym razem poszukuje legendarnej fontanny młodości, LEGO pod nadzorem DCP wyprodukowało serię zestawów odzwierciedlających sceny i postaci ze wszystkich ówczesnych 4 filmów z franczyzy  Piratów z Karaibów.

Swoją drogą czy wiecie, że sam pomysł na stworzenie filmu o Piratach z Karaibów został zrealizowany na podstawie istniejącej… kolejki/przejażdzki znajdującej się w Disneylandach już od 1967 roku! Kolejka piratów była ostatnią której stworzenie nadzorował sam Walt Disney przed jego śmiercią w 1966 r.

źródło: Los AngelesTime

Wracając do samych klockowych Piratów z Karaibów sama seria początkowo w zamyśle miała być wydana jednorazowo tzn. nie planowano dodatkowych zestawów poza tymi które swoje premiery miały w 2011 r. Nie było to nic nadzwyczajnego dla Lego w tamtych latach, można powiedzieć, że był to nawet standard patrząc na inne serie które powstały ze współpracy z Disney jak np. Książe Persji i Toy Story lecz nie tylko – oryginalne serie LEGO też wtedy powstawały z zamysłem zakończenia ich na jednej fali np. Monster Fighters, Alien Conquest, Pharaoh Quest.

Pomimo tego zarówno LEGO jak i DCP były przekonane, że ta krótka linia odniesie wielki sukces, zarówno dzięki popularności franczyzy na jakiej została oparta, jaki i doświadczenia LEGO w tworzeniu zestawów z piratami.

Jill Wilfert v-ce prezes DCP powiedziała: „Temat piracki jest zawsze silnym graczem w portfolio Lego, a marka Piraci z Karaibów oferuje kwintesencję pirackiego doświadczenia ze znajomymi postaciami, historiami i scenami, co pozwoliło nam stworzyć jeszcze bardziej autentyczne i ekscytujące modele dla dzieci i kolekcjonerów”.

LEGO wydało w 2011 roku łącznie 9 zestawów, 4 polybagi i 1 blisterpack z serii Piraci z Karaibów.

Łącznie wyprodukowano 35 unikatowych figurek z czego aż 7 z nich to różne wariacje przedstawiające kapitana Jacka Sparrowa !

Praktycznie wszystkie zestawy miały swoją premierę pod koniec kwietnia 2011 roku były to:

4191 – Captain’s Cabin (Kajuta Kapitana) – Scena z czwartej części „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” przedstawiająca Jacka Sparrowa próbującego skraść swój statek „Czarną perłę” która została zaklęta do butelki przez Czarnobrodego. Zestaw składał się z 95 klocków i 3 figurek: Jacka Sparrowa i 2 zombie.

źródło: zbudujmy.to

4192: Fountain of Youth (Fontanna młodości) – Scena z czwartej części „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” stanowiąca moment kulminacyjny filmu oraz pojedynek 3 kapitanów: Czarnobrodego, Jacka Sparrowa i Barbossy. Zestaw składał się ze 128 klocków i poza wspominanymi figurkami posiadał dodatkową czwartą – kościotrupa.

źródło: bricklink.com

4181: Isla De Muerta (Wyspa Umarłych) – Scena z pierwszej części „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” i zarazem jedyny zestaw bezpośrednio oparty na pierwszej części ekranizacji Piratów z Karaibów.  Zestaw przedstawia tajemniczą wyspę widmo, która nie pojawiała się na żadnych pirackich mapach i skrywa w sobie przeklęte złoto Azteków. 4 figurki tego zestawu to: Elizabeth Swann, Kapitan Jack Sparrow oraz Hektor Barbossa jako człowiek i nieśmiertelny szkielet. Wyspa składała się z 152 elementów.

źródło: allegro

4182: The Cannibal Escape (Ucieczka przed ludożercami) – Scena z drugiej części „Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka”. Ten większy od poprzednich, bo składający się już z 279 klocków zestaw przedstawiał wioskę kanibali oraz klatkę z ludzki kości! Poza kolejnym Jackiem Sparrowem, dostajemy 2 różne figurki kanibali oraz Willa Turnera.

źródło: promoklocki

4183: The Mill (Młyn) – Scena z drugiej części „Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka” – Ten niepozorny zestaw posiada chyba jedną z najlepiej odwzorowanych scen akcji w plastikowej formie wykorzystując zaledwie 365 części. Niczym w filmie możemy oderwać koło od młynu które be problemu będzie się kręcić na płaskiej powierzchni, jednocześnie umożliwiając figurkom stoczyć w środku pojedynek o tytułową skrzynie umarlaka, która również znajduje się w zestawie. 4 figurki to: Jack Sparrow, Will Turner, Admirał Norrington oraz wyjątkowy Hadras – członek załogi Davy Jonesa.

źródło: promoklocki

4193: The London Escape (Ucieczka z Londynu) – Scena z czwartej części „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” Ta uniwersalna budowla przedstawiająca brawurową ucieczkę z Londynu, może sprawdzić się zarówno w serii Pirates jak i Western oraz innych podobnych. Ponadto fani piratów na pewno docenią selekcję figurek w których znajdziemy dwóch żołnierzy gwardii króla Jerzego II oraz kapitana Jacka Sparrowa, Pana Gibbsa oraz woźnicę. Zestaw składał się z 462 klocków.

źródło: promoklocki

4194: Whitecap Bay (Zatoka Spienionych Fal) – Scena z czwartej części „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” W tym zestawie znajdziemy działająca latarnie morską z LEGO! Dzięki świecącemu klockowi możemy odwzorować scenę z filmu i wybawić syreny z zatoki. Poza 745 elementami, w zestawie znajduje się sporo bo aż 6 figurek: oczywiście kapitan Sparrow, Philip Swift, pirat Scrum, zombie oraz 2 syreny. Ciekawostką jest, iż imię jednej z syren to… Syrena, co oczywiście dla anglojęzycznej widowni nie było niczym dziwnym.

źródło: promoklocki

4195: Queen Anne’s Revenge (Zemsta Królowej Anny) – Statek z czwartej części „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”.  Największy zestaw liczący ponad tysiąc (a dokładnie 1097) elementów! Statek pod banderą Czarnobrodego, z resztą tak jak filmowy pierwowzór –  prezentuje się świetnie! Od razu widać jego agresywny charakter. Poza największą liczbą klocków dostajemy również najliczniejszy wybór figurek: Czarnobrody, Angelica, 3 członków załogi zombie, kucharz, kapitan Jack Sparrow oraz 2 kościotrupy i jeden ‘piekielny’ szkielet reprezentujący galion. Galion jest to rzeźba umieszczana pod dziobem statku mająca chronić marynarzy przed nieszczęściem. Dodatkowo można powiedzieć, że zestaw skrywał w sobie jeszcze jedną, dodatkową nano-figurkę – laleczkę voodoo Jacka Sparrowa. Jaka ciekawostkę warto dodać, iż projektantem tego zestawu był nasz rodak, Adam Grabowski!

źródło: promoklocki
źródło: flickr

Mniej więcej w tym samym czasie premierę miały również polybagi z serii Piratów z Karaibów:

30130 – największy polybag, bo liczący aż 47 kloców, przedstawia mini budowlę „Czarnej Perły” legendarnego statku kapitana Jacka Sparrowa, co samo w sobie jest trochę ironiczne gdyż jest to jedyny zestaw jaki nie zawiera w sobie jego figurki.

źródło: amazon

30131 – malutka łódka Jacka Sparrowa przypominająca tą którą możemy zobacz na sam koniec trzeciej części „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”.

źródło: zbudujmy.to

30132 – również przedstawiający Jacka Sparrowa jako laleczkę voodoo ale tym razem w pełnoprawnej minifigurkowej formie.

źródło: allegro

30133 – Figurka Jacka Sparrowa – zdecydowanie najnudniejsza z omawianych pozycji, chociaż sama figurka uważana jest za unikatową, wszystkie elementy potrzebne do jej złożenia znajdziemy w innych zestawach z tej serii.

źródło: bricklink

Następna premiera miała miejsce we wrześniu 2011 – był to pojedynczy blisterpack 853219 Pirates of the Caribbean Battle Pack, zawierający 5 figurek z akcesoriami: Jacka Sparrowa, dwóch zombie piratów Czarnobrodego, pirata Scruma oraz oficera gwardii króla Jerzego II. Wszystkie figurki z tego blistra były wydane wcześniej w innych zestawach.

źródło: promoklocki

Fani Piratów z Karaibów musieli jeszcze odrobinę poczekać, bo dopiero w październiku 2011 LEGO wydało najbardziej ikoniczny i najbardziej pożądany zestaw z całej serii.

4184: Black Pearl (Czarna Perła) Choć mniejsza od Zemsty Królowej Anny bo licząca zaledwie 804 klocki, Perła prezentuje się wyśmienicie! Dzięki czarnym klockom statek wydaje się całkiem smukły i nie trudno uwierzyć, że nie ma szybszego na wszystkich siedmiu morzach! Ale wygląd to nie wszystko, Perła ma bez wątpienia najlepszą selekcję figurek ze wszystkich zestawów. Poza znanymi: Jackiem Sparrowem, Willem Turnerem i Panem Gibbsem dostajemy 3 unikatowe figurki których wykonanie wzbudza podziw nawet 11 lat po premierze! Bill „Cholewka” Turner Turner – ojciec Willa, Maccus – pierwszy oficer Latającego Holendra oraz legendarny Davy Jones we własnej mackowatej odsłonie! Co dziwne za figurkę nie uznaje się galionu Perły przedstawiającej czarną kobiecą postać.

źródło: promoklocki
źródło: bricktoys

Nie można oczywiście zapomnieć o kolejnej grze ze studia Traveller’s Tales: Lego Pirates of the Caribbean: The Video Game wydanej w maju 2011 na platformy: PC, MAC, XBOX 360, PS3, PSP, Nintendo Wii, 3DS i DS.

Gra posiada 20 poziomów i 70 postaci do odblokowania  ze wszystkich 4 części Piratów z Karaibów. Ponadto LEGO stworzyło serię krótkich animacji promujących najnowszy film z serii, nazwanych: Captain’s Jack Sparrow Tall Tales. Link do jednego z tych shortów znajdziecie poniżej:

Poza wspomnianymi zestawami i polybagami, oraz grą, LEGO wyprodukowało sporo gadżetów aby promować nową serię.  

Breloki: Jacka Sparrowa, Elizabeth Swann oraz Hectora Barbossy.

Jeden zestaw magnesów z Jackiem Sparrowem, Hecorem Barbossą oraz piratem zombie.

źródło: worldtoys

Dwa duże zegary/budziki – 5000144 Jacka Sparrow oraz 9003639 Hecotr Barbossa.

Zegarki na rękę: 5000141 (9004094) z Jackiem Sparrowem i 9003608 (w US 9003592) Hecotrem Barbossą.

źródło: bricklink

Oraz 3 zestawy akcesoriów do konsol Nintendo: Wii, DS. i DSi które zawierały w sobie figurkę Jacka Sparrowa

Na powyższych przykładach widać jakie dwie postacie Lego upatrzyło jako swoich ‘poster-boyów’ do promowania swojej nowej serii klocków…

Na tym, można powiedzieć, zakończyła się krótka choć obfita w nowe produkty seria LEGO Piraci z Karaibów… i jest to poniekąd prawda chociaż nie do końca.

W roku 2017 do kin zawitała kolejna, piąta już odsłona „Piratów z Karaibów: Zemsta Salazara”. Z racji tego, że umowa między LEGO a DCP nadal obowiązywała, duński producent klocków wraz z Disneyem zadecydowali wyprodukować kolejne zestawy aby pomóc promować film i v-ce versa. Pomimo tego iż seria Piratów z Karaibów był ‘martwa’ od ponad połowy dekady, LEGO zadecydowało się wydać główny nowy zestaw pod starym szyldem Piratów z Karaibów, jednak pozostałe podpiąć pod inne istniejące serie.

źródło: allegro

Tak więc z serii Brickheadz z podkategorii Disney dostaliśmy dwie nowe postacie:

41593: Captain Jack Sparrow – 109 elementów, które tworzą dobrze nam znanego kapitana.

źródło: promoklocki

41594: Captain Armando Salazar – 118 kloców potrzebnych do zbudowania tytułowego złoczyńcy 5 części franczyzy.

źródło: promoklocki

71042: Silent Mary (Cicha Maria) to tak naprawdę jedyny pełnoprawny zestaw z Piratów z Karaibów wydany poza falą z 2011 roku. Fani którzy liczyli na powrót serii nie zawiedli się, ten nowy statek (a raczej to co z niego zostało) to prawdziwy Behemot jeśli chodzi o części, i to nie tylko pośród Piratów z Karaibów ale Pirates w ogóle! Liczący aż 2294 elementy hiszpański galeon to prawdziwa grata dla oka zwłaszcza gdy dane nam będzie zobaczyć jak połowa tego modelu jest w stanie unieść się niczym drapieżnik aby móc pochłonąć inne okręty.

Do obsadzenia tego statku widmo dostajemy: Kapitana Salazara, Porucznika Lesaro, oraz oficerów Santosa i Maga. Wszystkie figurki upiorów zawiera przezroczyste elementy. Ponadto do nieumarłej załogi można zaliczyć dwa rekiny-zombie oraz pełnoprawną figurkę ukazującą tytułową Marię, która służy za galion statku. Z bardziej ‘żywych figurek’ dostaliśmy postać Henry Turnera oraz młodej astronom Cariny. Nie mogło też zabraknąć obowiązkowego Jacka Sparrowa.  Zestaw został doceniony zarówno przez fanów jak i krytyków. Toy Retailers Association – stowarzyszenie handlowe skupiające się na promowaniu roli sprzedawców zabawek jak i samych zabawek dla konsumenta, nagrodził „Cichą Marię” prestiżową nagrodą ‘zabawki-konstrukcji’ roku 2017.

Finalnie w całej serii Piratów dostaliśmy łącznie 43 figurki.
To tyle z podsumowania Piratów z Karaibów, trzeba przyznać, że pomimo dość krótkiego czasu trwania tej serii LEGO zaoferowało nam wiele wspaniałych zestawów w tym fantastyczne statki oraz barwne figurki. Chociaż z chęcią zobaczyłbym parę innych postaci na miejscu kolejnego Jacka Sparrowa czy pirata-zombie. Od przeszło 5 lat nie dostaliśmy żadnego zestawu z tej serii, a mimo to popularność wspomnianego 21322 – Piraci z Zatoki Barakud, pokazuje, że fani nadal kochają zestawy oparte na pirackich przygodach. Podobno szykują się nowe filmy z franczyzy umiejscowionej na Karaibach, więc kto wie może już niedługo znowu dane nam będzie dostać kolejnego Jacka Sparrowa w klockowej formie…

Do tego czasu pozostaje nam tylko wypatrywać nadchodzących setów na horyzoncie.