Polub nas

Aplikacja dla inwestorów na rynku LEGO

Na wstępie zaznaczamy, że jest to tekst przygotowany głównie dla inwestorów na rynku LEGO 😉
A teraz do rzeczy: Niedługi czas temu pojawiła się nowa, ciekawa aplikacja dla fanów klocków, którzy przy okazji w nie inwestują.

źródło: materiały prasowe


App.faniklockow.pl to pierwsza w Polsce aplikacja dedykowana inwestorom w temacie klocków LEGO.
Dzięki tej darmowej aplikacji, zyskacie dostęp do wielu narzędzi, pomocnych w inwestowaniu, oraz kalkulowaniu zysku w przypadku inwestowaniu w LEGO. Co w niej znajdziecie? Już wam prezentujemy:

Na stronie głównej magazynu pojawi się wasz portfel – czyli zainwestowana kwota, szacowany zysk z inwestycji, czy całkowita wartość zestawów. Dla lepszego zobrazowania swoich inwestycji całość można śledzić też na wykresie.

przykładowy magazyn

W szczegółach zestawów znajdują się podstawowe informacje, takie jak cena katalogowa, realna (obecna) cena rynkowa za którą można sprzedać zestaw, liczba elementów i minifigurek, czy bardzo ważna informacja dla inwestorów – przewidywana data wycofania zestawu.

szczegóły zestawów

Jest też wykres z historią ceny na rynku polskim i zagranicznym, szacowana wartość minifigurek w zestawie, czy historia dostępności zestawu na stronie lego.com.“Statusy”. To pierwsze istotne narzędzie, które pomoże podejmować decyzje o zakupie lub sprzedaży danego zestawu. LEGO wyróżnia 4 podstawowe statusy. Chwilowo niedostępne, produkt wycofany, wyprzedano i ostatnie sztuki.

Możecie wyszukać dane zestawy i sprawdzić ich historię statusów od momentu pojawienia się na rynku. Są też filtry, dzięki którym będziecie mogli sprawdzić, np. tylko zestawy, które mają oznaczenie chwilowo niedostępne. W przypadku popularnych zestawów to cenna informacja. Z prostego powodu. Jeżeli zestaw jest nieobecny w oficjalnej sprzedaży przez dłuższy czas, jego cena w drugim obiegu najczęściej zaczyna rosnąć. Teraz “najtaniej na LEGO”. Tutaj są wszystkie te zestawy, które najtaniej możesz kupić na stronie lego.com po cenach katalogowych. Tych setów zazwyczaj nie znajdziemy w niższych cenach u dystrybutorów, więc z uwagi na bardzo ograniczoną dostępność.

najtaniej na lego

W zakładce “zestawy pod inwestycję” znajdują się te zestawy, którymi warto się zainteresować zanim znikną z produkcji. Na podstawie zagregowanych danych system aplikacji wylicza i prezentuje nam optymalny moment zakupu. Wszystkie sety w tej zakładce mają planowane zakończenie produkcji w danym roku, a ich cena jest względnie atrakcyjna.

zestawy pod inwestycję

“Przewidywane wycofania” – to dział, który każdy inwestor powinien dokładnie przeanalizować. Są tu wszystkie zestawy, które mają zaplanowany koniec produkcji w bieżącym roku. Dzięki tej wiedzy można precyzyjniej podejmować decyzje zakupowe i krócej czekać na zwrot z inwestycji. Warto zapoznać się też z Alertami, które znajdują się przy każdym zestawie. Ta opcja może zaoszczędzić mnóstwo czasu, który poświęcamy na śledzenie rynku. Alert możemy ustawić na wzrost, spadek ceny lub zmianę statusu na stronie lego.com.

plan rozwoju aplikacji

Obecnie każdy nowy użytkownik ma konto Premium. W ramach tego konta jest dostęp do wszystkich najnowszych uaktualnień i narzędzi, które co jakiś czas są aktualizowane. Do aplikacji sukcesywnie dodawane są kolejne funkcje i udogodnienia, które ułatwią inwestowanie w klocki LEGO i dadzą przewagę nad konkurentami na tym rynku. Wkrótce powinna pojawić się wersja mobilna aplikacji (na telefony), ale chwilowo musicie zadowolić się wersją na stronie: https://app.faniklockow.pl/

Jak wyglądało powstawanie aplikacji? Zerknijcie na ten króciutki wywiad z jednym z jej twórców:
Wywiad z Tomaszem Franaszkiem – współtwórcą app.faniklockow.pl

Tomasz Franaszek – Współtwórca aplikacji

Dlaczego zdecydowałeś się na uruchomienie tej aplikacji?

Pomysł na stworzenie aplikacji dla inwestorów w klocki LEGO kiełkował mi w głowie już w 2019 roku. Początkowo apka miała ułatwić zarządzaniem własnym stokiem, który ciągle się powiększał, ale szybko się zorientowałem, że może być to też pomysł na biznes.

Widziałem, że tematem interesuje się coraz więcej osób i, że za jakiś czas może być popyt na takie narzędzie. Tym bardziej, że nic takiego u nas nie było. Powiem więcej, nawet zagranicą nie znalazłem apki skrojonej pod inwestorów. Pomysł to jednak tylko 10% sukcesu, najważniejsza jest realizacja, a ta z różnych względów trwała dość długo.

Ile czasu zajęło przygotowanie tego projektu i jak wyglądała praca nad nim?

Tak więc od pomysłu do realizacji, oczywiście z przerwami minęły już prawie 3 lata, finalnie udało się zebrać grupę zaufanych osób, z którymi stworzyliśmy aplikację Fani Klocków. W tym czasie pomysł jak finalnie ma wyglądać ten produkt ewoluował, pierwotnie miało to być dość proste narzędzie, które będzie zliczało aktualną wartość “legowego” portfolio. Jednak dochodziły kolejne ciekawe funkcje. Aplikacja to wciąż wersja Beta, na bieżąco korygujemy pewne błędy, dodajemy kolejne ciekawe rozwiązania, które mam nadzieję ułatwią życie klockowym inwestorom.

Jakie korzyści daje rejestracja i ewidencjonowanie swojego stanu magazynowego w aplikacji?

Tak jak wspomniałem, podstawowym założeniem aplikacji jest lepsza kontrola nad posiadanymi zestawami. Każdy kto “wsiąknął” w inwestowanie w klocki wie, że łatwo taką kontrolę stracić, ani się obejrzymy, a nie ma gdzie się ruszyć, wszędzie stoją pudełka. Dzięki app.faniklockow.pl wiemy ile zainwestowaliśmy, ile mamy pudełek, poszczególnych serii, a przede wszystkim ile to aktualnie jest warte. Do tego dochodzi cała lista przydatnych narzędzi. Od portfela, po alerty cenowe dla zestawów.

Jakie plany rozwojowe macie na przyszłość?

app.faniklockow.pl to młode narzędzie, wystartowaliśmy dopiero w marcu, a już mamy sporo dodanych zestawów. Obecnie to ponad 25 tys pudełek o szacunkowej wartości prawie 8 mln złotych. Te liczby wkrótce znacznie wzrosną, ponieważ planujemy szerszą promocję wśród społeczności LEGO w Polsce. Najciekawsze funkcje dopiero przed nami. Mogę zdradzić, że obecnie pracujemy nad wyszukiwarką EOL-i. Niektóre zestawy, które nie są już w produkcji zagranicą często są sporo tańsze niż na rodzimym rynku. W niedalekiej przyszłości użytkownikom aplikacji planujemy też udostępnić szczegółowe statystyki dotyczące rynku inwestycyjnego w Polsce, dzięki temu zyskają oni przewagę konkurencyjną na tym rynku.

Osobiście najbardziej czekam na uruchomienie tzw. Marketplace, co w mojej opinii dopełni aplikację. Kupno zestawu to jedno, ale najważniejsza jest sprzedaż. Już niedługo użytkownik będzie mógł zaznaczyć, które zestawy ze swojego portfolio chce wystawić na sprzedaż. Wtedy inni inwestorzy lub po prostu osoby, które nie inwestują, ale chcą kupić unikatowy zestaw zobaczą to. Co ważne nie planujemy pośrednictwa, użytkownicy mają kontaktować się bezpośrednio. Nie będziemy więc pobierać prowizji od każdej transakcji, która na wielu portalach aukcyjnych “zjada” część zysku. Pomysłów na rozwój jest więcej, ale póki co nie mogę jeszcze ich zdradzać. Zachęcam wszystkich, którzy mają na stanie choć kilka zestawów pod inwestycję do założenia konta, zajmie to 30 sekund, a wszystkie funkcje w aplikacji są za darmo.

A wy? Inwestujecie już w klocki LEGO, czy raczej omijacie ten temat?
Zachęcamy do zapoznania się z nowościami na lato 2022: