Polub nas

LEGO Ulica Pokątną

Witaj, czytelniku, na LEGO Ulicy Pokątnej!

Ulica Pokątna – miejsce gdzie każdy czarodziej znajdzie coś dla siebie – od różdżki, przez podręczniki, miotły, akcesoria do quidditcha, słodycze, prasę po zwierzęta, z ogromnym, krzywym bankiem w centralnej części. To niezwykłe miejsce, które Harry pierwszy raz odwiedził w towarzystwie Hagrida w “Kamieniu filozoficznym”, kilkukrotnie pojawiało się jako zestawy Lego. Poniżej krótki przegląd wszystkich zestawów w jakich pojawiały się elementy Pokątnej. Tak więc, czytelniku, stuknijmy różdżką w ceglaną ścianę i przenieśmy się razem do roku 2001.

2001. Sklepy na Ulicy Pokątnej

W pierwszej fali zestawów Lego Harry Potter, fani otrzymali 3 zestawy będące połączeniem klocków i tekturowych elementów tła – Szkoła Czarodziejów, Gryffindor i Sklepy na Ulicy Pokątnej (nigdy później w tej serii Lego nie powróciło już do takich połączeń). W zestawie o numerze 4723 wraz z Hermioną możemy zajrzeć do dwóch “lokali” – w pierwszym możemy zakupić nakrycia głowy, szaty, miotły, eliksiry i podręczniki, w drugim – wymagane regulaminem Hogwartu zwierzęta (sowę, szczura lub ropuchę, a także kota i skorpiona(!)). Tekturowa przegródka nadaje głębi i uroku przy ekspozycji konstrukcji, prezentując przyjemne witryny i wnętrza sklepów.

Zestaw do gry w Quidditcha

2003. Zestaw do gry w Quidditcha

Ponownie na Pokątną wracamy 2 lata później, by wraz z Draco w zestawie 4719 nabyć niezbędne akcesoria – miotły, flagi, peleryny, książki, tłuczki czy kafle. W szklanym słoju pojawia się też klocek imitujący złoty znicz. Zestaw różni się od wcześniej opisywanego – tutaj zamiast wnętrza sklepu przedstawiona jest witryna wraz z wyposażeniem i kasą.

W tym miejscu warto też wspomnieć o zestawie 4720, Ulica Śmiertelnego Nokturnu, który prezentuje kominek, w którym przez pomyłkę wylądował Harry oraz niewielki sklep z bardziej “mrocznym asortymentem dla czarodziejów. Stąd na Pokątną tylko rzut… tiarą?

2011. Diagon Alley

8 lat później premierę ma jeden z najbardziej rozbudowanych zestawów serii HP, zawierający budynki Banku Gringotta, sklepu Borgin & Burkes oraz sklepu Ollivandera. Wśród figurek Fernir Greyback, bliźniacy Weasley czy para goblinów. Minusem zestawu jest brak wnętrza banku – budujemy ścianę frontową, skromny skarbiec i biurko. Pozostałe budynki są o wiele lepiej wyposażone, lecz ich fasady nie są aż tak imponujące.

2018. Ulica Pokątna

Po odświeżeniu serii w 2018 roku, Ulica Pokątna powraca w skali mikro jako GwP z ekskluzywną figurką Ollivandera. Niewielki zestaw 40289 zawiera pomniejszone budowle m.in. Banku Gringotta, sklepu Ollivandera czy, po raz pierwszy, sklepu z Magicznymi Dowcipami Weasleyów. Zestaw stanowi niejako zapowiedź największego dotąd zestawu zawierającego elementy Ulicy Pokątnej, mającego ukazać się dwa lata później.

2020. Ulica Pokątna

Ponad 5000 elementów, 4 płytki bazowe 16×32 study, kilkanaście minifigurek, możliwość łączenia modułowego budynków – to musi robić wrażenie. Zestaw 75978 jest jak do tej pory największym, najdroższym, najbardziej szczegółowym odwzorowaniem sklepów z Ulicy Pokątnej. Można w nim znaleźć motywy z kliku części serii – od Kamienia Filozoficznego (sklep Ollivandera, miotła na wystawie, podstawka z cytatem Hagrida), przez Komnatę Tajemnic (sklep z podręcznikami Lockharta, przejście na Ulicę Śmiertelnego Nokturnu), Więźnia Azkabanu (plakaty Syriusza Blacka) do Księcia Półkrwi (Sklep Weasleyów). Ogromny zestaw, którego składanie sprawia wielką frajdę i pozwala powrócić do ulubionych scen z kilku filmów.

2023. Magiczne Dowcipy Weasleyów

Zestaw 76422 w skali lekko zbliżonej do 75978, prezentujący ten sam sklep co zestaw z 2020 roku, jednak ze znacznie uboższym wyposażeniem. Na plus nowe figurki Lavender Brown czy Romildy Vane. Możliwe że to początek modułowej pokątnej, składanej z kilku osobnych zestawów z większą ilością figurek drugoplanowych bohaterów.

2023. Bank Gringotta

Najnowszy zestaw, pasujący skalą do Ulicy z 2020 roku, także łączący motywy z kilku filmów (Kamień Filozoficzny, Insygnia Śmierci). Inaczej niż w zestawie z 2011 roku, tutaj buduje się też wnętrza banku, zwłaszcza imponujący parter. Na dachu przyciąga wzrok smok Spiżobrzuch Ukraiński – widoczna są zniszczenia dachu sprawione przez tego osobnika. Drugą częścią zestawu są podziemia z kolejką wagonikową – mając goblina za przewodnika możemy zajrzeć do krypty 713, do skrytki Harrego czy poznać zawartość skarbca Bellatrix. Do podziemi można dołączyć GwP z dodatkowym skarbcem-skarbonką – zestaw 40598 zawiera także kolejną figurkę goblina i wagonik.

Przez lata w serii Lego Harry Potter Ulica Pokątna gościła w różnych skalach i konfiguracjach. Zestawy przeszły długą drogę od prostych wnętrz z kartonowym tłem do ogromnych zestawów prezentujących detale sklepów łącząc motywy znane z kilku filmów serii.

Czekam na kolejne sklepy w stylu zestawu 76422, mając nadzieję na pojawienie się innych sklepów, choćby ze zwierzętami w przystępniejszych dla portfela cenach.

Źródło grafik: Bricklink.com

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.

Autor: Kacper Popiołek