Nadchodzący rok to wiele premierowych, ciekawych zestawów marki CaDa – chińskiego producenta zestawów o tematyce militarnej, motoryzacyjnej, popkulturowej czy architektonicznej. Marka współpracuje w architektami, budowniczymi z całego świata, także z Polski, wydaje zestawy sygnowane oficjalnie ich nazwiskami lub pseudonimami, zdobywa coraz więcej licencji, stale rozwijając swoje portfolio. Wybrałem 5 najciekawiej zapowiadających się zestawów, które premierę miały z końcem 2023 lub będą miały już w 2024 roku.
C66021(W) – Allianz Stadium
Stadion Juventusu Turyn, na którym od 2011 roku mecze rozgrywa 36-krotny Mistrz Włoch to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych we Włoszech, pierwszy w historii kraju stadion piłkarski należący do klubu, a nie do miasta (w Polsce obecnie wszystkie kluby Ekstraklasy grają na stadionach miejskich – tylko Warta Poznań jest właścicielem jednej z trybun stadionu w Grodzisku Wielkopolskim; w 1. lidze Bruk-bet Termalica Nieciecza jest właścicielem swojego obiektu) to kolejny piłkarski obiekt który otrzyma klockową wersję. Po Old Trafford Manchesteru United, Santiago Bernabeu Realu Madryt i Camp Nou FC Barcelony od Lego fani futbolu i klocków będą mogli z 3638 elementów złożyć podświetlony lampkami LED model Allianz Stadium od CaDa. Model bardzo dobrze odwzorowuje oryginał, a jego budowa z pewnością sprawi wiele radości fanom Calcio.
Co ciekawe, w oficjalnym sklepie Juventusu można kupić minifigurkową “jedenastkę” wraz z trenerem, elementy są kompatybilne z innymi markami klocków, cena 19,95 EUR.
C61508(W) – Claas Dominator 370
Jeśli po zapowiedzi (lub po złożeniu) klockowego kombajnu Lego 42168 John Deere 9700 odczuwacie niedosyt, rozczarowanie lub skala nie przypadła Wam do gustu, warto rozważyć zakup przyszłorocznego zestawu na licencji marki Claas (wcześniej Lego wydało dwa zestawy na licencji tej marki – 42054 w 2016 i wersję mini 42102 w 2020). Projektantem modelu jest Michał Skorupka, znany pod pseudonimem Eric Trax, któremu zawdzięczamy także m.in. ładowarkę C61051(W) czy traktor C61052(W). Kombajn wypełniony będzie elektroniką – łącznie 7 motorów i dwa pojemniki na baterie. Wiernie przypomina oryginał, przy projektowaniu zadbano o detale, precyzyjne wykończenie – szykuje się kilka godzin dobrej zabawy przy składaniu!
C66026(W) – Shell Retail Station
Współpraca Lego i Shell to temat na dłuższą, osobną opowieść. Marka ostatni raz oficjalnie pojawiła się w “otoczeniu” klocków niemal 10 lat temu. Ostatnia stacja benzynowa z Lego to zestaw 60257 z 2020 roku – z 350 elementów można było zbudować bardzo, bardzo skromny budynek, dystrybutory i dwa pojazdy. W 2024 roku otrzymamy duży (ponad 1200 elementów) obrandowany model stacji benzynowej od chińskiego producenta. W zestawie znajdą się dystrybutory, kiosk z wyposażeniem, myjnia, światła LED, monitoring, kosze na śmieci, tablica z cenami – zadbano o detale i precyzyjne wykończenie zestawu. Jeśli w kolekcji czy makiecie miasta brakuje Wam stacji benzynowej w dużej skali, jeśli lubicie zapach benzyny lub jeśli zbieracie gadżety z logo marki Shell warto sięgnąć po ten zestaw.
C64005(W) – Alfa Romeo F1 Team Orlen C42 2022
Kolejnym zestawem na który warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku jest model bolidu Formuły 1 spod szyldu Alfa Romeo F1 Team Orlen – składający się z 1868 elementów zestaw w skali 1:8 przyciąga wzrok począwszy od stylowego, czarnego opakowania, przez precyzyjne wykończenie, dbałość o detale, branding, ruchome elementy po kolekcjonerską tabliczkę z “przebiegiem” torów wyścigowych. Bolid będzie świetnie prezentował się obok modelu Lego przedstawiającego samochód wyścigowy McLaren 42141. Zestaw można już kupić w sklepach w Polsce, w cenie około 700 zł.
Dla fanów skali 1:24 CaDa przygotowała mniejszy model, składający się z 270 elementów C55026(W). Mimo uproszczenia konstrukcji, braku wielu ruchomych elementów konstrukcja prezentuje się bardzo dobrze, także wyposażona jest w okolicznościową tabliczkę.
C66014(W) – Japanese Canteen
Propozycja dla tych, którym przypadła do gustu miniseria “Domy Świata” od Lego, lubią kulturę azjatycką, japońską, szukają ciekawego ozdobnika. 860 elementów tworzy budynek japońskiej restauracji, do którego możemy zajrzeć zdejmując dach czy otwierając ścianę boczną. Zestaw zdobi wiele orientalnych grafik, na wyposażeniu znajdują się hydrant, skrzynie na butelki, ozdobny hydrant, okazały szyld, ozdobna roślinność. Zestaw można modułowo połączyć modułowo z pozostałymi budynkami: sklepikiem (aktualnie w dobrej cenie w tym miejscu), herbaciarnią, kwiaciarnią, cukiernią. Zestawy zapakowane są w estetyczne opakowania z motywami azjatyckiej roślinności, co także zasługuje na docenienie. Każdy budynek to koszt około 200-300 zł.
W swojej kolekcji posiadam kilka zestawów CaDa, głównie militarnych, sterowanych. Ich jakość jest poprawna, instrukcje są przejrzyste, ceny – przystępne. Marka posiada oficjalny sklep na allegro, zestawy można nabyć w coraz większej liczbie sklepów czy marketplace’ów. Zaprezentowane nadchodzące zestawy wzbudziły moje zainteresowanie, a spośród zestawów o szerokiej tematyce z pewnością znajdę coś dla siebie.
Źródła: spielzeug-fuchs.de/cada-katalog/, CaDa, juventus.com, humbi.pl, youtube.com, alfaromeo.pl
Autor: Kacper Popiołek
Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.