W przededniu oficjalnej premiery zestawu Lego 42179 “Planeta Ziemia i Księżyc na orbicie” z serii Technic moją kolekcję wzbogacił bardzo podobny zestaw chińskiego producenta CaDa.
Układ Słoneczny C71004W z serii CaDa Master liczy 856 elementów, przedstawia zbudowane z kilkudziesięciu płytek Słońce, oraz poruszające się wokół niego Ziemię i Księżyc. Tak jak w poprzednio recenzowanym Italian Super Car, bardzo dobrze prezentuje się pudełko – twarde, z błyszczącymi elementami i ciekawym tłem przykuwa wzrok. Klocki zostały podzielone na worki o numerach 1,2 i 3 oraz większą płytkę luzem. Nie zastosowano tutaj osobnych, mniejszych boxów. Instrukcję podzielono na dwie części – kroki są czytelne, znalazłem tylko jeden błąd – w środku instrukcji pokazano render z elementami które buduje się na samym końcu. Poza tym budowa przebiegła sprawnie.
Naklejek jest 12 – ze skrótem angielskiej nazwy każdego miesiąca. Ich naklejenie nie jest trudne. W instrukcji pokazano w którym miejscu ma znajdować się odpowiedni “miesiąc”.
Budowa została podzielona na dwie części – w pierwszej budujemy stylową podstawkę z klasycznych, brązowych i złotych klocków. W drugiej za pomocą kilkudziesięciu zębatek różnej wielkości, axli i barów w kilkudziesięciu krokach budujemy mechanizm pozwalający na ruch 3 obiektów jednocześnie, z różnymi prędkościami. Dzięki korbce możemy wprawiać układ w ruch ręcznie, możemy także w miejsce korbki zamontować silnik i oglądać astronomiczną symulację napędzają mechanicznie.
Ostatni etap to budowa modeli Słońca i Ziemi. O ile naszą planetę buduje się tworząc każdą “ściankę” w innych kolorach i ułożeniu płytek, tak Słońce to powtarzana pięciokrotnie budowa wypukłej żółtej konstrukcji z płytek o kilku wymiarach. Efekt końcowy wynagradza jednak tą chwilową monotonność.
Konstrukcja prezentuje się bardzo dobrze. Podstawka nadaje zestawowi “powagi” – to ciekawy, kolekcjonerski model części układu słonecznego. Obrotowe “ramię” jest odpowiednich gabarytów, część zębatek jest widoczna w całości – nie przeszkadza mi to jednak w odbiorze zestawu, część jest schowana pomiędzy technicowe elementy. Za pomocą czerwonego wskaźnika można dopasować położenie planety do danego miesiąca.
Zestaw polecam tym, którzy nie chcą wydawać 300-350 zł za Lego odpowiednik. Set można zakupić za około 140-180 zł, na przykład tutaj. Ma też sporo więcej elementów, klasyczną podstawkę i budowane obiekty, co odróżnia ten set od 42179. Budowa sprawiła mi wiele frajdy, zajmując całe popołudnie. Zestaw wart polecenia fanom Lego Technic czy tegorocznej “nadserii” Space.
Autor: Kacper Popiołek
Więcej newsów i nowości ze świata klocków znajdziecie tutaj.