Polub nas

TOP 5 najpiękniejszych dużych zestawów z 2023 roku

Kończący się rok 2023 przyniósł nam sporo pięknych ogromnych zestawów. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić te, które najbardziej nam się spodobały. Dla wyznaczenia granicy i ułatwienia uznaliśmy, że będziemy brać pod uwagę tylko zestawy, które mają przynajmniej 2500 klocków.

5 – Zamek Hogwart i błonia (76419)

Ostatnie miejsce jest trochę honorowe. Zamek Hogwart w tak małej skali to naprawdę piękny zestaw, który jest cudowną ozdobą. Składa się on z 2660 elementów, więc przekracza wspomnianą przez nas granicę. Trzeba jednak pamiętać, że lwia część tych klocków to bardzo mały budulec. Sprawia to, że finalnie po zbudowaniu zestaw nie jest aż tak duży jak wskazuje ilość elementów. Sam proces budowy jest jednak fantastyczny. Konstrukcja jest znakomita i nie mogliśmy przejść obok niej obojętnie. Będzie ona parametrami odstawać od pozostałych zestawów na liście dlatego „tylko” piąte miejsce. 

4 – Zamek Disneya (43222) 

Kolejne miejsce i kolejny zamek. Tym razem słynny disneyowski. To już kolejna wersja tej konstrukcji i naszym zdaniem najlepsza. Zamek prezentuje się majestatycznie, a w porównaniu do swojej poprzedniej wersji ma znacznie lepszą kolorystykę. Może być to kwestia sporna, bo mamy tutaj do czynienia z jaskrawymi barwnymi elementami. Poprzedni model był bardziej stonowany. Cenimy sobie spokojne barwy. Jednak w kontekście Zamku Disneya czyli magicznego pełnego baśni dzieła uważamy, że jaskrawość lepiej oddaje klimat.

3 – Gwiezdny Niszczyciel typu Venator (75367)

Venator to konstrukcja, którą wyróżniliśmy w rankingu naszych ulubionych tegorocznych zestawów z serii Star Wars. Nie mogło go jednak zabraknąć również na tej liście. Jest po prostu pięknym gigantycznym kosmicznym statkiem. Bryła została znakomicie oddana i wygląda jakby była żywcem wyjęta z produkcji Star Wars. To co jednak razi to ogromna cena. Przelicznik ponad pół złotego za element w tak ogromnym secie zahacza o skandal. Możemy bronić to kwestią licencji, ale jak przyjrzymy się kolejnym zestawom to posiadają one lepsze przeliczniki, a również są na licencji. Venator jest znakomity, ale to nie przez cenę nie znalazł się na wyższym miejscu. Kolejne konstrukcje podobały nam się jeszcze bardziej. 

2 – Bank Gringotta (76417)

Druga konstrukcja w naszym zestawieniu na licencji Harrego Pottera zdecydowanie zasługuje na poklask ze strony fanów. Na pierwszy rzut oka myśleliśmy, że koncepcja podziemi zbudowanych pod bankiem jest dość dziwna. Nie byliśmy do tego przekonani. Uważaliśmy, że sam budynek banku może sprawiać wrażenie zawieszonego w powietrzu. Jednak gdy zobaczyliśmy na żywo finalnie zbudowany zestaw to szczęka nam opadła. Jest majestatyczny i piękny. Co prawda na naszą ocenę może mieć wpływ, że jesteśmy fanami licencji. Ciężko nam spojrzeć na Bank Gringotta przez pryzmat osoby, która Pottera nie lubi. Jest to jednak zestaw głównie dla fanów i ich powinien oczarować tak jak nas.

1 – WŁADCA PIERŚCIENI: RIVENDELL (10316)

Nie mogło być inaczej. Jeśli jest licencja, którą lubimy bardziej niż Star Wars i Harry Potter to będzie to Władca Pierścieni. Tyle czekaliśmy na powrót tej marki do świata klocków LEGO. Tyle czekaliśmy na ogromny kolekcjonerski zestaw taki jak ten. Niektórzy pewnie tracili już nadzieję, ale gdy ukazały się pierwsze przecieki ekscytacja była ogromna, a wraz z nią rosły oczekiwania. To pokazuje siłę Rivendell, że sprostało tak wielkim oczekiwaniom. Konstrukcja jest przepiękna, a na dodatek atrakcyjna cenowo i największa pod względem liczby klocków w tym roku. Nie potrafimy wskazać nawet wad. Jeśli już musimy to może proces budowania dachówek jest dość nieprzyjemny. Cała reszta to istny  majstersztyk. Święty Graal miłośników Władcy Pierścieni. Licencja zrobiła w tym roku prawdziwy powrót króla. Otrzymaliśmy jeden zestaw, by wszystkimi rządzić, jeden by wszystkie odnaleźć, jeden by wszystkie zgromadzić i na honorowym miejscu na półce ustawić. 

Autor: Wojciech Lebel

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.