Polub nas

Przykłady inkluzywności w tegorocznych zestawach Lego Friends

W 2023 roku zadebiutowało kilkanaście nowych zestawów z serii Lego Friends. Chociaż do tej pory miałem okazję składać tylko kilka setów, to bardzo podoba mi się kierunek jaki obierają nowe zestawy. Poza promowaniem rozwiązań ekologicznych, stawianiu na przyjaźń i wartościowe postawy społeczne, pokazuje też klockowe wersje postaci z niepełnosprawnościami – tymi fizycznymi jak i tymi psychicznymi. Zapraszam na krótkie spotkanie z kilkoma nowymi mieszkańcami Heartlake i okolic.

Autumn – postać pojawia się między innymi w zestawie 41745, to dziewczyna pozbawiona części ręki (dysmelia) prowadząca w tym secie konia i dbająca o stajnię. W innych zestawach pojawia się w roli uczestniczki kempingu czy klientki sklepu warzywnego. Lego pokazuje tutaj, że brak części kończyny nie przeszkadza w życiu społecznym czy spełnianiu swoich pasji. Jest to, moim zdaniem, ważny przekaz nie tylko dla osób z taką lub podobną niepełnosprawnością ale też dla ich otoczenia, rówieśników.

Jordin – występuje jak dotąd tylko w jednym zestawie – 41729. Choruje na bielactwo nabyte, przewlekłą chorobę skóry, która charakteryzuje się zmianami skórnymi na głowie i rękach postaci. Jordin pomaga przy dostawach warzyw do lokalnego marketu. Nie jest to jednak pierwsza figurka z widoczną taką chorobą. W zestawie 21337 (Piłkarzyki) mieliśmy okazję zbudować postać ze zmianami skórnymi w okolicach twarzy

Fiona – pierwsza w historii serii figurka z zespołem Downa, zespołem wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Znajdziemy ją w zestawie 41732, gdzie pracuje w kwiaciarni, lokalu usytuowanego na jednej z głównych ulic miasta. Lego pokazuje że osoby cierpiące na tą chorobę mogą pracować, rozwijać się zawodowo, uczyć się nowych rzeczy, które sprawiają im przyjemność.

Liann – pojawia się w kilku tegorocznych zestawach, m.in. w 41728, jako klientka restauracji. Cierpi na ADHD, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Przypadłość tą można zauważyć oglądając serial Lego Friends: The Next Chapter na Netflix, gdzie cechują ją nadmierna aktywność, nadpobudliwość ruchowa, zestawiana przykładowo z charakterami, zachowaniami osób nieśmiałych, skrytych.

Luna – dziewczyna poruszająca się na wózku pojawia się w dwóch tegorocznych zestawach – w secie 41751 widzimy ją jako trenującą w skate parku. W specjalnym kasku, na wózku pokonuje rampy i podjazdy wraz z rówieśnikami ćwiczącymi na deskorolkach. Zestaw prezentuje jej wspólną zabawę z przyjaciółmi, zwracając uwagę, że osoby niepełnosprawne ruchowo mogą uprawiać sport, wykonywać aktywności fizyczne z dużą frajdą i radością.

Tegoroczne zestawy z serii Friends uczą tolerancji, akceptacji, pozwalają dzieciom z niepełnosprawnościami odnaleźć “siebie” w klockowych wersjach. Uważam że Lego podjęło słuszną i potrzebną strategię umieszczając w zestawach figurki takich postaci, czy pokazując je w serialu.

Podobne przykłady figurek można też znaleźć w kilku zestawach Lego City – do nich powrócę w jednym z kolejnych tekstów.

Źródła: jedinews.com, bricklink.com.

Autor: Kacper Popiołek

Więcej newsów i nowości ze świata LEGO znajdziecie tutaj.