Polub nas

LEGO Modular Buildings – historia

Zapewne każdy już słyszał o Modularach. Wielkie zestawy budynków z wyposażonym wnętrzem, figurkami oraz świetnymi detalami. Jednak jak wygląda historia owych zestawów?
Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Modular Buildings to tak zwana podseria Creator. Mieści się w tematyce dużej serii, ale prezentuje osobną linię zestawów. Jej początki sięgają 2006 roku. Została wtedy przeprowadzona przez LEGO, specjalna ankieta skierowana do dorosłych fanów.

Zostali oni poproszeni o podzielenie się swoimi pomysłami i opiniami na temat tego, jaki koncept chcieliby zobaczyć w przyszłym modelu od Grupy Lego. Większość ze zgłoszonych pomysłów dotyczyła architektury w skali figurkowej. Budynki miejskie i sklepy, konstrukcje z większą ilością detali architektonicznych, realistyczne odtworzenie konstrukcji etc.

Te pomysły zostały wzięte pod uwagę i  już rok później w 2007r. ukazał się pierwszy zestaw z serii Modular Buildings, 101182 Café Corner (instrukcja budowania pod linkiem). Został on zaprojektowany przez zespół projektantów pod kierownictwem Jamiego Berarda (odpowiedzialnego w ówczesnym czasie za serię Creator).

<p10182 kawiarnia na rogu>

Co ciekawe w początkowych fazach projektu, rozważane były 2 opcje budowy zestawu. Droga z dodatkowymi elementami kawiarni, figurkami, rowerem oraz ścianami wewnętrznymi i tylnymi. Drugą możliwością była opcja tania: bez schodów, bez tylnej ściany, roweru, ścian wewnętrznych oraz z mniejszą ilością minifigurek.

Finalnie, po sugestiach ze strony fanów zdecydowano się na wybranie połączenie obu opcji. Budynek dostał piękne zewnętrzne detale, figurki oraz tylne ściany ale niestety kosztem wnętrza. Jest ono praktycznie puste.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10182 Kawiarnia na rogu

Kolejnym modularem, został zestaw 10190 Market Street.  Został on zaprojektowany przez holenderskiego fana Lego Erica Broka pod motywem Lego Factor. Jest to jedyny modular który został zaprojektowany w większości przez fana. Mimo iż został on wydany pod inną serią, jest on oficjalnie uważany za jeden z zestawów Modularów.

market-street

Co ciekawe przed 2018 r. był to jedyny zestaw w serii, w którym znajdowały się minifigurki, z których nie wszystkie miały uśmiechniętą (klasyczną) twarz Lego.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10190 Market Street

W marcu 2008 roku na rynku pojawił się 3 modular z serii. 10185 Green Grocer, czyli LEGO 10185 Warzywniak.

10185 warzywniak

Różni się od poprzednich dwóch zestawów z serii tym, że ma w środku wyższy poziom szczegółowości. Podczas gdy Café Corner i Market Street miały puste wnętrza, każde piętro w Green Grocer zawiera wyposażenie. Pierwsze piętro jest w pełni umeblowane jako sklep spożywczy z regałami chłodniczymi z otwieranymi drzwiami i kartonami z żywnością. Znajdziemy tu również klatkę schodową do mieszkania powyżej oraz skrzynkę pocztową z listami. 

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10185 Green Grocer

Czwartym zestawem z kolekcji jest set 10197 Fire Brigade , wzorowany na remizę strażacką z lat 30.
W przeciwieństwie do poprzednich zestawów, tutaj każde piętro jest w pełni wyposażone. Jest to także pierwszy modular, który zawiera w zestawie pojazd. Zaprezentowane zostały także nowe techniki budowania. Jak chociażby napis 1932 na fasadzie budynku.

10197 remiza

Zestaw posiada też mały Easter Egg. Na chodniku znajdziemy ukrytą liczbę 3. Nawiązuje ona do scenografa i projektanta LEGO – Jamiego Berarda. Jako, iż jest to 3 modular, który wraz ze swoim zespołem zaprojektował.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10197 Remiza strażacka

Kolejnym modularem został 10211 Grand Emporium, który trafił do sprzedaży w marcu 2010 roku. Dom handlowy został zbudowany jako budynek narożny. Zawiera 7 figurek (z czego 2 służą za manekiny na wystawie sklepów).

10211 Dom towarowy

Został wyposażony w schody ruchome, bilbord reklamowy, witryny sklepowe i zewnętrzne stoisko z lodami.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10211 Dom towarowy

Szóstym zestawem w serii jest 10218 Pet Shop, który ukazał się w maju 2011 roku. Jest to pierwszy modular składający się tak naprawdę z 2 oddzielnych budynków. Są one połączone tą samą techniką, która łączy wszystkie modulary, co umożliwia odwrócenie ich kolejności, a także ich rozdzielenie. Składają się na niego brązowa kamieniczka z piwnicą (drugi podpiwniczony zestaw w serii) oraz sklep zoologiczny.

10218 sklep zoologiczny

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10218 Sklep zoologiczny

W marcu 2012 roku, na rynku pojawił się siódmy już w serii modular: 10224 Town Hall. Jest to najwyższy (na chwilę obecną) modular w serii z wysokością równą 50.8cm.

10224 ratusz

Posiada on działającą windę, balkony, odwzorowaną dzwonnicę i pomieszczenia biurowe. Został on zbudowany w stylu odrodzenia kolonialnego Stanów Zjednoczonych. Data na budynku (1891 rok) odnosi się do daty urodzin założyciela Lego – Olego Kirka Christiansena, natomiast po odwróceniu daty, uzyskamy rok urodzenia projektantki tego zestawu – Astrid Graabæk (1981).

Był to także jeden z najkrócej dostępnych na rynku zestawów. Jego żywotność trwała 2 lata, 10 miesięcy i 1 dzień.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10224 Ratusz

Kolejnym modularem w serii został 10232 Palace Cinema wydany w marcu 2013 roku.
Jest to 8 budynek w serii i 3 narożny modular. Jest to pierwszy modular w którym pojawiły się naklejki, a także który został wydany pod logo Lego Creator Expert. Jako jedyny zawierał też jedynie 2 piętra zamiast 3. Dodatkowo jest to także drugi zestaw z serii, w którym załączony został model pojazdu. Tym razem limuzyny wzorowanej na kabriolet marki Buick.

10232 kino palace

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10232 Kino Palace

W styczniu 2014 roku pojawił się kolejny zestaw. 10243 Paris Restaurant. Wzorowany oczywiście na stylu Francuskich restauracji w Paryżu. Zawiera on w pełni wyposażone wnętrze, na które składa się sala restauracyjna, kuchnia, mieszkanie nad restauracją, taras, a także mała pracownia artysty. Do tego dochodzi wyposażony ogródek restauracyjny, oraz skuter.

10243 paryska restauracja

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10243 Paryska restauracja

10 zestawem Modular Buildings został 10246 Detective Office. Pojawił się on na rynku w styczniu 2015 roku. Zawiera biuro detektywa, zakład fryzjerski o nazwie „Al’s”, pokój bilardowy „pool” oraz biuro detektywa na piętrze z korytarzem. 

10246 biuro detektywistyczne

Różni się on nieco od poprzednich budynków, ponieważ wprowadził funkcje zabawy o charakterze skrytym lub „nielegalnym”: ma tajne przegródki, które umożliwiają przemycanie ciasteczek w całym budynku. Jest to także pierwszy modular,  w którym mamy 2 budynki na 1 płytce.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10246 Biuro detektywistyczne

Brick Bank (10251) to jedenasty zestaw w linii budynków modułowych. Został wydany 1 stycznia 2016 roku. 

10251 bank

Podobnie jak kino Palace, zawiera tylko dwa umeblowane piętra, chociaż ma również wyższe niż normalne sufity, takie jak kino.
W skład Banku Klocków wchodzi bank, sekretariat, gabinet kierownika banku, pralnia samoobsługowa oraz szczegółowo odwzorowana fasada i chodnik.

Co ciekawe w pralni znajdziemy 4 pralki. Jedna z nich posiada opcję ,,prania pieniędzy,,. Po włożeniu do niej monet czy banknotów, spadają one do specjalnej skrytki w banku. Dodatkową funkcją zabawową jest komin, przez który złodziej na linie, może Dostać się do banku.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10251 Bank

1 stycznia 2017 roku, na rynku pojawił się największy do tej pory modular.
10255 Assembly Square. Składa się on z 4002 części oraz 9 minifigurek. Został on wydany z okazji 10 lecia serii. Zawiera także wiele odniesień do poprzednich zestawów, korzystając zarówno z kolorów jak i detali architektonicznych.

Plac zgromadzeń

Znajdziemy tutaj piekarnię, kwiaciarnię, kawiarnię, sklep muzyczny, studio fotograficzne oraz gabinet dentystyczny.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10255 Plac zgromadzeń

Trzynastym zestawem w serii został Downtown Dinner, wypuszczony na rynek 1 stycznia 2018 roku.
Wraz z nim do LEGO powrócił kolor turkusowy, który nie był produkowany od 2008 roku.
Pierwszy poziom tego budynku to restauracja w stylu lat 50. XX wieku, na pierwszym piętrze znajdziemy siłownię z ringiem bokserskim, workiem treningowym i salą do ćwiczeń siłowych. Natomiast na 2 piętrze znajduje się studio nagraniowe wraz z kabiną wokalną, pulpitem mikserskim i szafką na napoje. Jest to 3 modular w serii zawierający pojazd w wersji cabrio. Samochód ten był wzorowany na pojeździe Elvisa Presley’a – różowym Cadillacu.

10260 bistro w śródmieściu

Jest to także drugi zestaw (po Market Street) w którym figurki mają zróżnicowane twarze. Od tego momentu stało się to standardem w figurkach dołączanych do budynków z tej serii.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10260 Bistro w Śródmieściu

Corner Garage (10264) to czternasty budynek modułowy i piąty budynek narożny, wydany w styczniu 2019 roku. Składa się z 2569 części . Zestaw ten jest stylizowany na  amerykański budynek z lat 50.
Na parterze znajduje się stacja benzynowa z dystrybutorem paliwa, kiosk oraz warsztat samochodowy. Na 1 piętrze znajduje się gabinet weterynarza oraz poczekalnia z sofą. Na górnym poziomie znajduje się apartament z kuchnią i schodami, które prowadzą na taras na dachu z leżakiem, parasolem i ogrodem kwiatowym.

Warsztat na rogu

Znajdziemy tutaj także skuter oraz mały holownik.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10264 Warsztat na rogu

Kolejnym modularem jest zestaw 10270 Bookshop. Księgarnia tą została wydana w styczniu 2020 roku.

Zestaw składa się z dwóch oddzielnych budynków, podobnych do Pet Shop, co czyni go drugim zestawem w serii, który w rzeczywistości jest dwoma oddzielnymi budynkami. Model zawiera księgarnię „Brzozowe Księgi” i towarzyszącą jej kamienicę. Jest on zbudowany w stylu europejskim w klimacie jesiennym.

10270 księgarnia

Niebieska kamienica zbudowana jest nad podpiwniczeniem, z klatką schodową, ogrodem i latarnią. Małe mieszkanie na 1 piętrze i sypialnię na poddaszu.
W budynku księgarni znajdziemy oczywiście lokal z książkami na parterze, małe mieszkanko na 1 piętrze oraz podanie jak w niebieskiej kamienicy, małą sypialnię na poddaszu.

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10270 Księgarnia

Kolejnym zestawem z Serii Modular Buildings jest 10278 Police Station.
Wydany 1 Stycznia 2021 roku, jest to 16 zestaw w serii.

 

10278 posterunek policji

Z boku budynku znajduje się duży plakat z napisem „Soap 'n’ Suds”, nawiązującym do pralni samoobsługowej z zestawu Brick Bank. Po obu stronach głównego budynku znajdują się: sklep z pączkami oraz kiosk z gazetami. Komisariat składa się z szafki na dowody, celi więziennej, pokoju przesłuchań, biura detektywa, pokoju strzeleckiego oraz łazienki. Nad sklepem z pączkami znajduje się mieszkanie z aneksem kuchennym i łóżkiem. Zestaw zawiera ukryte funkcje zabawowe, takie jak łóżko, które jest na zawiasach, aby odsłonić otwór w podłodze zapewniający dostęp do sklepu z pączkami poniżej oraz podłogę w celi, którą można podnieść, aby odsłonić łyżkę i tunel prowadzący na tyły budynku.

 

Więcej o zestawie: LEGO Creator 10278 Posterunek policji

Ostatnim na ten moment zestawem z serii jest wydany 1 Stycznia 2022r. 10297 Boutique Hotel. Składa się on z 3066 elementów, oraz zawiera 7 unikatowych figurek.

Modular ten przedstawia narożny budynek, w którym znajdziemy piękny hotel z wyposażeniem wnętrz, oraz przylegającą do niego małą galerię sztuki, wraz z ogródkiem na niej, oraz palmą. Na parterze mieści się hol hotelu oraz wspomniana wcześniej galeria. Na 1 piętrze znajdziemy ogródek na dachu galerii oraz 2 pokoje hotelowe i klatkę schodową. Na drugim piętrze mieści się apartament z balkonem. Natomiast na dachu znajdziemy świetlik, który pozwala nam zajrzeć do wnętrza apartamentu. Oprócz samych zabudowań znajdziemy tutaj także akcesoria, takie jak wózek hotelowy, czy wózek z kawą. Cena katalogowa tego zestawu wynosi 899.99zł.

Wracając do ciekawostek odnośnie tej serii.

Wyzwaniem stojącym przed projektantami wcześniejszych zestawów Modularów jest to, że nie byli w stanie pracować z pełną paletą klocków i kolorów Lego podczas projektowania. Zamiast tego muwieli ograniczać się do klocków i kolorów, które Lego produkowało obecnie w momencie projektowania produktu. Na przykład w przypadku Cafe Corner projektant chciał dołączyć do zestawu kawałek roweru, ale w tamtym czasie maszyna, która produkowała te części, była zepsuta. Musiało to zostać naprawione, aby projektant mógł włączyć ten element do swojego projektu.

Podczas projektowania zestawów z tej serii, projektanci musieli ściśle współpracować z zespołem instrukcji budowania ze względu na niektóre „niekonwencjonalne techniki”, które zostały przez nich zastosowane w tych konstrukcjach. Dopiero po przetestowaniu tych technik i zatwierdzeniu ich przez zespół, mogły one stać się częścią zestawów, a także ,,legalnymi,, technikami budowania.

Kiedy pierwszy zestaw z serii, Café Corner, został wydany, projektant wskazał, że kolejne zestawy pojawią się w serii tylko wtedy, gdy sprzedaż pierwszego zestawu zakończy się sukcesem.  W późniejszym wywiadzie z 2008 roku dotyczącym trzeciego zestawu z serii, Green Grocer, projektant wskazał, że sprzedaż była wystarczająco silna, aby obsłużyć cztery zestawy z serii (odnosząc się do planowanego wydania Straży Pożarnej w 2009 roku jako czwartego zestawu ).

Na chwilę obecną do Serii Modular Buildings należy łącznie 16 dużych modularów, oraz o czym niewiele osób wie, 9 nano modularów.

Pierwszym z nich jest zestaw 10230 prezentujący w nano skali 5 istniejących modularów. (Kino, remizę, Street Market, Sklep spożywczy oraz dom towarowy).
Był on dostępny w sprzedaży jedynie dla posiadaczy konta VIP.

Kolejne 8 zestawów to Bricktobery z lat 2014-2015.
Wypuszczone przez Toys R Us nano zestawy prezentujące architekturę. Były one dołączane jako gratisy przy zakupach w sklepach Toys R Us.
Na tą mini serię składają się zestawy:
2014 rok:

40180 – Theater
40181 – Pizza Place
40182 – Fire Station
40183 – Town Hall

2015 rok:

40141 – Hotel
40142 – Train Station
40143 – Bakery
40144 – Toys R Us store

Seria Modular Building do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony dorosłych fanów, a kolejne zestawy pojawią się zapewne już niedługo. 😉