Polub nas

LEGO IDEAS 21333 ,,The Starry Night”

W hołdzie jednemu z najsłynniejszych obrazów Vincenta van Gogha, Grupa LEGO przedstawia zestaw LEGO® Ideas „Gwiaździsta noc” – zaprojektowany w ramach inicjatywy LEGO Ideas oraz we współpracy z nowojorskim Museum of Modern Art. 

źródło: lego.com

Od 1935 roku, kiedy to obraz po raz pierwszy pojawił się w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA), jest ulubionym punktem wizyty dla odwiedzających. 
Kultowe dzieło Vincenta van Gogha zostało odzwierciedlone w formie klocków LEGO w trójwymiarowy sposób – z wiernym oddaniem pełnych ekspresji pociągnięć i uderzeń pędzlem, a także bogatej kolorystyki.

źródło: lego.com


Miłośnicy sztuki mogą teraz zamienić palety z farbami na klocki LEGO i odtworzyć jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie arcydzieł.

Zestaw pojawi się w sprzedaży 25 maja wyłącznie dla uczestników programu VIP-owskiego LEGO (www.lego.com/VIP) i członków MoMA (https://membership.moma.org/). Dla wszystkich będzie dostępny od 1 czerwca br. w cenie 799.99zł.

źródło: lego.com

W hołdzie kreatywności, Grupa LEGO ogłasza także konkurs, w którym zachęca fanów do nadsyłania własnych miniaturowych budowli LEGO inspirowanych nocnym niebem. Zwycięskie projekty staną się częścią instalacji, która tego lata zostanie wystawiona w holu Museum of Modern Art. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie, odwiedzając stronę www.LEGO.com/Starry-Night lub wybrane sklepy LEGO. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 czerwca 2022 r. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat. Szczegółowe informacje i warunki konkursu można znaleźć na wyżej podanej stronie.

źródło: lego.com

W celu uhonorowania wybitnego artysty w zestawie nie zabrakło minifigurki van Gogha z pędzlem, paletą, sztalugą i miniaturą obrazu na wydrukowanej płytce, które można przymocować za pomocą ramienia, by pokazać, jak artysta maluje scenę. Pełen detali model można ustawić w pozycji stojącej lub powiesić na ścianie.

źródło: lego.com

Oryginalna koncepcja Trumana Chenga, doktoranta i fana LEGO, powstała w trakcie zabawy klockami LEGO. Autor projektu zorientował się, że układanie ich w przypadkowych odstępach przypomina pociągnięcia pędzla van Gogha. Jak wspomina o swoim procesie twórczym: „Wymyślanie sztuczek i technik, aby oddać wygląd oryginalnego obrazu, było niesamowitą zabawą” i dodaje: „Pociągnięcia pędzlem rozchodzą się w wielu kierunkach na księżycu i w wirującej chmurze, dlatego niezbędnym było kreatywne wykorzystanie klamry i elementów zaciskowych”. Po otrzymaniu 10 000 głosów od społeczności fanów LEGO, projekt Trumana został zakwalifikowany do oceny przez Grupę LEGO.

źródło: lego.com

O decyzji przekształcenia projektu w prawdziwy zestaw, Federico Begher, Dyrektor Globalnego Marketingu LEGO, powiedział:

„To, co sprawia, że „Gwiaździsta noc” jest tak zniewalająca, to ekspresyjna praca pędzla i jaskrawe kolory, które opowiadają o wiecznym dążeniu ludzkości do doskonałości. Projekt Trumana był arcydziełem samym w sobie – pokazał, jak wiele różnych elementów i technik LEGO można wykorzystać do odtworzenia kultowego obrazu van Gogha. W Grupie LEGO chcemy inspirować świat do kreatywności, dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że udało nam się powołać do życia ten zestaw we współpracy z tak kultową instytucją jak MoMA, pozwalając fanom na artystyczną zabawę klockami oraz stworzenie i wystawienie własnego arcydzieła”