Polub nas

Legendy Polskie – wyjątkowy projekt od zbudujmy.to

Legendy Polskie to projekt stworzony przez członków oraz sympatyków stowarzyszenia Zbudujmy To. Inicjatorem całości jest Kamil Dudek, znany w klockowym świecie jako Lego Kamillos. Projekt zakładał stworzenie kilku makiet będących interpretacją polskich legend. Kamilowi udało się zebrać kilku śmiałków i tak powstało siedem prac. Poniżej prezentujemy je wszystkie razem z opisem legend oraz kilkoma słowami od autorów.

Legenda o Bazyliszku
Autor: Michał „Jaskier” Chmielowski https://www.instagram.com/jaskierthebard/


Według legendy, tytułowy stwór zamieszkiwał niegdyś piwnicę pod kamienicą przy ulicy Krzywe Koło w Warszawie. Bazyliszek przypominał połączenie wielkiego koguta i węża a jego bronią były ślepia, za pomocą których potrafił zabijać lub, w zależności od wersji legendy, zamieniać w kamień. Stwór został pokonany za pomocą fortelu, użyto wielkiego zwierciadła, w którym odbił się zabójczy wzrok Bazyliszka.

Moja praca przedstawia scenę ostatecznego pojedynku z bazyliszkiem. Możemy tutaj zaobserwować tytułowego stwora jak i śmiałka, który zszedł do piwnicy uzbrojony w lustro. Myślę, że największą atrakcją tej pracy jest sam Bazyliszek, którego budowa zajęła mi najwięcej czasu. Cała reszta, to jest tak naprawdę tło dla tego starcia, które rozgrywa się na pierwszym planie. Chociaż oczywiście postarałem się aby nie było nudno. Dlatego mamy tutaj sklepienia w postaci łuku oraz masę detali – pajęczyny w kacie, regał z beczkami, kręcone schody. Do tego mamy też ofiary bazyliszka zamienione w kamień i różnego rodzaju śmieci, które walają się po podłodze.

Legenda o Smoku Wawelskim
Autor: Maciej „Toltomeja” Kocot https://www.instagram.com/toltomeja/


Smok Wawelski to jedna z najbardziej znanych polskich legend. Opowiada historię smoka, który przebywał w jaskini w Krakowie. Terroryzował lokalną społeczność, zjadał wszystkie zwierzęta, jakie mógł znaleźć, a czasami i ludzi. Wielu wojowników zostało pokonanych, próbując ubić bestię.

Wtedy pojawił się młody szewc imieniem Skuba z genialnym pomysłem na pokonanie smoka. Stworzył figurkę owcy i wypełnił ją siarką. Smok oczywiście zjadł „owcę, która okazała się zbyt ostra jak na jego kubki smakowe. Rozpaczliwie zaczął pić wodę z rzeki. Pił coraz więcej i więcej… Aż eksplodował na tysiąc kawałków.

Praca zawiera wszystkie najpopularniejsze elementy legendy. Mamy wyłaniającego się z pieczary smoka. Jest również owca w formie przynęty, w nieco humorystycznej konwencji z doczepionym dynamitem. Nie mogło oczywiście zabraknąć szewczyka oraz Króla i mieszkańców Krakowa. Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym elemencie tej pracy. A mianowicie, jeśli dobrze się przyjrzycie to na krzewie, znajdującym się z lewej strony usadowił się inny gad znany z krakowskich legend czyli Lagun.

Legenda o Złotej Kaczce
Autor: Krzysztof „Crises” Słomowski https://www.instagram.com/crises_crs/


Dawno temu w lochach Zamku Ostrogskich w Warszawie żyła królewna zaklęta w złotą kaczkę, która tego kto zdoła ją odnaleźć uczyni bogatym. Szczęście dopisało szewczykowi Lutkowi, który znalazł kaczkę i otrzymał sakiewkę złotych dukatów. Żeby stać się bogaczem, musiał je wydać do wieczora, z nikim się nie dzieląc. Nie był w stanie wydać wszystkiego i kilka dukatów podarował staremu wojakowi. Gdy to zrobił, złota kaczka odebrała mu cały majątek. Szewczyk wrócił do domu i zajął się ciężką pracą, bo nie bogactwo daje szczęście, tylko uczciwa praca, zdrowie i dobre serce.

Model zbudowany jest z dwóch kontrastujących ze sobą scen. Dolna to zimne i nieprzyjazne lochy pod zamkiem, gdzie biedny szewczyk poszukuje bogactw złotej kaczki. Najważniejszym elementem tej części budowli jest właśnie złota kaczka oraz jej fortuna. Natomiast górna część to czyste i wystawne wnętrza zamku, gdzie jego mieszkańcy zajmują się swoimi codziennymi przyjemnościami i do której szewczyk chciałbym kiedyś trafić.
Do zbudowania obu części MOCa użyłem różnych kolorów, żeby pokazać „dwa światy” – ten, w którym szewczyk szuka swojego szczęścia i ten, o którym marzy. Budowla jest zbudowana raczej w „starym stylu” bez zastosowania niezwykłych technik. Jedynie w środkowej części kaczki jest zmieniony kierunek budowania o 180 stopni, a całość trzyma się na uciętym przewodzie pneumatycznym.

Z ciekawostek – tył budowli również jest „wykończony”. Po pierwsze, żeby całość dobrze prezentowała się na wystawach na żywo, a po drugie, żeby schować konstrukcję półokrągłej piwnicy.

Legenda o Panu Twardowskim
Autor: Kamil „Karp_Brick” Karpiński https://www.instagram.com/karp_brick/


Pan Twardowski zwany również Mistrzem Twardowski lub Polskim Faustem był szlachcicem, który według legendy zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Szlachcic jednak przechytrzył diabła dodając do cyrografu paragraf, że diabeł może zabrać jego duszę jedynie w Rzymie. Mistrz umyślnie unikał tego miejsca. Po wielu latach w karczmie zwanej Rzym, bies dopadł w końcu Twardowskiego. W trakcie uprowadzenia szlachcic modlił się do Maryi przez co diabeł zgubił go po drodze. Twardowski wylądował na księżycu, gdzie według legendy przebywa po dziś dzień.

W swojej pracy uchwyciłem moment, w którym diabeł porywa Pana Twardowskiego z karczmy. W dachu widać ogromną dziurę, z której wylatuje bies razem z mistrzem. Diabeł uwięził szlachcica za pomocą łańcucha a sam Twardowski próbuje się uwolnić używając szabli. Poniżej tej sceny widać dokładnie jak wiejska gawiedź reaguje na całą sytuację. Mamy tutaj przerażoną niewiastę, zdziwionych mężczyzn oraz modlącego się księdza. Dodatkowo na makiecie umieściłem ogromnego koguta, który według legendy został stworzony przez Twardowskiego za pomocą magii.

Legenda o Królu Popielu
Autor: Kamil „Kamillos” Dudek https://www.instagram.com/legokamillos/


Legenda ta opowiada o królu, który był okrutnym władcą dbającym tylko o dobre wino, kobiety i śpiew. Z powodu złego panowania Popiela i jego niepowodzenia w obronie ziemi przed grasującymi wikingami, dwunastu jego stryjów sprzysięgło się by go usunąć. Jednak Popiel, za namową żony zaprosił ich wszystkich na ucztę i otruł. Następnie zamiast, jak to było w zwyczaju, skremować ich ciała, kazał wrzucać zwłoki do jeziora Gopło. Widząc co uczynił Popiel, pospólstwo zbuntowało się. Władca schronił się w wieży obok jeziora. Jak głosi legenda gromada myszy i szczurów, które żywiły się zwłokami stryjów Popiela, wtargnęła do wieży, zniszczyła mury i pożarła żywcem Popiela.

Na swojej budowli ukazałem moment ataku myszy na Popiela. Gryzonie dostały się do wieży poprzez drzewo, które pod ciężarem myszy uchyliło się i uderzyło w mur, tworząc przy tym dziurę. Podwładni Popiela próbują uchronić swojego włądcę ale myszy jest zbyt wiele aby je pokonać.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
Autor: Krystian „MOCart” Dzierla” https://www.instagram.com/moc.art/


Dawno, dawno temu trzej bracia – Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszczę w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby się osiedlić. Pewnego dnia, podczas wędrówki ich oczom ukazał się uroczy krajobraz. Była to rozległa dolina z pagórkami oblana wieńcem niewielkich jezior. Na najwyższym wzgórzu, na starym dębie swoje gniazdo miał orzeł. Uroczony tym widokiem Lech, przyjął orła jako swoje godło a wokół dębu zbudował swój gród, który nazwał Gnieznem. Czech natomiast podążył na południe a Rus na wschód, obaj w poszukiwaniu swoich ziem.

W mojej pracy chciałem przedstawić moment wydarcia się braci z lasu. Dlatego też umieściłem tutaj niewielkie drzewo dodając wokół niższą roślinność w kolorze olive green. Z przodu pracy natomiast zbudowałem fragment niewielkiego jeziora. Użyłem do tego klocków w kolorze trans black. Pozostały teren zmontowałem z elementów w kolorach reddish brown raz dark brown.

Legenda o Śpiących Rycerzach
Autor: Michał „Zapalski” Zapała https://www.instagram.com/klocki_z_zapalem/


Według tej legendy u podnóża Giewontu leży komnata, w której znajdują się rycerze pogrążeni we śnie. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, wstaną by bronić polskiej ziemi. Do dziś wśród górali panuje przekonanie, że w tatrzańskich jaskiniach ukryty jest skarb. Tym skarbem ma być wolność, strzeżona właśnie przez Śpiących Rycerzy
Swoją prace podzieliłem na dwa poziomy. Na dole znajduje się komnata z tytułowymi śpiącymi rycerzami. Musiałem zaopatrzeć się w sporo odpowiednich główek ale na szczęście udało sie to jakoś ogarnąć. Każdego rycerza przyodziałem w czerwone barwy i usadowiłem w różnych pozycjach. Zamontowałem też kolumny oraz paleniska, w których znajdują się lampki led. Nadaje to wszystkiemu całkiem przyjemny klimat. Zaraz nad komnatą z rycerzami zbudowałem kawałek Podhala gdzie Baca wypasa owce na hali. Obok natomiast znajduje się droga po które spaceruje góralka z koszykiem polnych kwiatów.

Na koniec podrzucam Wam link do filmu, gdzie znajdziecie więcej zdjęć: