Polub nas

HistoryLand. Kto choć raz nie słyszał o tym miejscu?

Przybliżmy wam nieco historię tego miejsca.

HistoryLand to projekt trójki przyjaciół – Marcina Tobolskiego, Krzysztofa Tobolskiego i Marcina Pietruchy. Połączyło ich zamiłowanie do historii, klocków LEGO® i rodzinne miasto – Poznań.

Pomysł narodził się około 14 lat temu, a jego realizacja trwała przez kilka lat, aż do roku 2017, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy. Została ona zaprezentowana w budynku starego dworca PKP w Krakowie. A jej powierzchnia obejmowała aż 2500 mkw. Na samym początku, modele powstawały w garażach założycieli, wykonywane skrupulatnie we współpracy z makieciarzami i pod czujnym okiem, zaproszonych do projektu, historyków.

Na wystawie znajdowały się między innymi makiety krakowskich Sukiennic, bitwy pod Grunwaldem, Jasnej Góry, Westerplatte i wiele innych. Znajdziemy tu także prace utalentowanego polskiego konstruktora – Mateusza Kustry. Całości wystawy dopełniają elementy interaktywne, video-mapping rzutowań na modele, oraz wszelkiego rodzaju multimedia.

W skali wystawy może świadczyć jedna z największych makiet. A mianowicie makieta Bitwy pod Grunwaldem. Znajdziemy na niej ponad 12 tysięcy figurek koni, a same jej powierzchnia wynosi 200 metrów kwadratowych. Została ona zbudowana z pomocą 12 historyków oraz ówczesnego dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – Szymona Dreja.

Centrum to przyciągało setki odwiedzających oraz fanów klocków zainteresowanych zawartością wystawy. Niestety pod koniec 2020 roku ówczesna lokalizacja centrum została zamknięta do odwołania. Dziś na jej miejscu znajdziemy jedynie pusty budynek dworca. Po samej wystawie nie ma już śladu.

Niestety z powodów obostrzeń, oraz problemów z dogadaniem się z PKP (do którego należy budynek w którym zlokalizowana była wystawa), została ona zamknięta na stałe.

Ale mamy dla was dobrą wiadomość. Zostanie ona ponownie otwarta w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznań.

Więcej o otwarciu przeczytacie tutaj: