Przymiarki do wypuszczenia podwodnej serii Lego robiło już na początku lat 90-tych. W sieci można znaleźć zdjęcia prototypowych zestawów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego.
Oficjalną przygodę w głębinach mórz i oceanów ludziki lego rozpoczęły dopiero w 1995 roku za sprawą serii Aquazone.
Seria ta wprowadziła wiele nowych elementów, których na próżno szukać w dzisiejszych zestawach, takich jak przyssawki, maski do oddychania, czy chromowane sztylety. Są też harpuny oraz płetwy czy figurka ośmiornicy. Te ostatnie „przetrwały” do dziś.
Aquzone doczekało się czterech podserii, w których skład wchodzi około 30 zestawów.
Aquanauts.
Grupa pokojowo nastawionych nurków. Ich główny cel to eksploracja mórz i oceanów w poszukiwaniu kryształów. Akwanauci byli pacyfistami, ponadto szanując morską faunę i florę starali się swoimi działaniami nie wpływać negatywnie na jej egzystencję.
Ich pojazdy w pewnym stopniu przypominały prawdziwe batyskafy, a kolorystyka którą sobie wybrali (żółte kadłuby i niebieskie kokpity) dodatkowo potęgowała to wrażenie. Ponadto wiele pojazdów posiadała ramiona z chwytakami, w których można było umieścić magnesy za pomocą których, akwanauci transportowali skrzynki z kryształami.
6125: Sea Sprint 9.
Świetny zestaw startowy pokazujący to, co akwanauci mieli najlepszego do zaoferowania. Mały statek podwodny, z dużym przezroczysto-niebieskim elementem kokpitu, mechanicznym ramieniem i pomarańczowo-przezroczysta śrubą napędową. W komplecie otrzymywaliśmy figurkę nurka z kombinezonem, maską, płetwami i dwoma srebrnymi sztyletami. Zdecydowanie najpopularniejszy zestaw z początków Aqua zone.
1822 Sea Claw 7 – Neptune III
Średniej wielkości zbita łódź, z trzema wirnikami oraz ramieniem z magnesem do przenoszenia skrzynek z kryształami. Dodatkowo otrzymywaliśmy mały podwodny skuter, który można było wygodnie umieścić na specjalnie do tego przygotowanym miejscu na przodzie batyskafu. W zestawie dwie minifigurki i płaszczka. Ciekawostką jest pudełko, w którym mogliśmy zakupić ów zestaw, z „zablistrowanymi” elementami z zestawu na froncie.
6145/(1728): Crystal Crawler.
Średniej wielkości jednostka mogąca pływać, jak również poruszać się po dnie, dzięki wbudowanym potężnym kołom. W zestawie figurka akwanauty oraz cztery sztuki broni pokryte srebrną, błyszczącą farbą. Ciekawostką jest, że zestaw ten występował również pod numerem 1728.
Sama zawartość pudełka, jak i konstrukcja, nie różniły się niczym od pierwszej wersji, ale dodatkowo w komplecie znajdowała się stylizowana podstawka, która pozwalała na bardzo ładną ekspozycję zestawu.
6175: Crystal Explorer Sub.
Flagowa jednostka należąca do akwanautów. Jedna z najładniejszych łodzi podwodnych jakie kiedykolwiek pojawiły się w sprzedaży. Kształtem i kolorystyką nawiązująca do prawdziwych batyskafów. Okręt posiadał dwa kokpity i mógł pomieścić dwie minifigurki. Wyposażono go w dwa mechaniczne ramiona i pojemnik do zbierania srebrnych (chromowanych) kryształów. Do najciekawszych elementów w tym zestawie możemy zaliczyć działający kompas, który debiutował wcześniej w serii Pirates oraz odlew ośmiornicy.
6195: Neptune Discovery Lab.
Największy zestaw w podserii Aquanats, jak i w całym pierwszym roczniku Aqua zone. Potężna baza, z ogromnymi, niebieskimi kopułami, wzniesiona na dwóch przepięknych płytkach bazowych. Czterech nurków, płaszczka, masa opcji bawialnych w tym ruchomy żuraw pomagający w transporcie skrzynek z kryształami i innych większych obiektów.
6104: Aquacessories.
Ciekawa pozycja, będąca poniekąd protoplastą dzisiejszych battle packów oraz zestawów z serii extra. Dwa ludzki z przeciwnych frakcji, dwa zwierzątka, dwa kryształy i kilka elementów podwodnej roślinności.
1749 Paravane.
Najmniejszy i najbardziej uproszczony zestaw z serii Aquanaut. Pozycja niskobudżetowa, skierowana raczej do tych, którzy chcieli powiększyć swoją armię akwanautów.
6159 Crystal Detector
Bardzo interesujący pojazd, który eksplorował podwodny świat nie wpław, ale jeżdżąc po dnach mórz i oceanów dzięki czterem dużym kołom. Dzięki giętkiej rurze, na które końcu była umieszczona skrzynka z kryształami, nasz dzielny akwanałta mógł w łatwy sposób pozyskiwać upragnione kryształy.
6180 Hydro Search Sub
Średniej wielkości jednostka badawcza obsługiwana przez dwóch nurków. Statek posiadał możliwość rozłączenia się na dwa osobne, autonomiczne środki transportu. Mniejsza łódź posiadała dwa ramiona z przyssawkami służącymi do podnoszenia skrzynek z kryształami.
6199 Hydro Crystallisation Station.
Bardzo ładna baza, siedziba aquanatów. W porównaniu do jej odpowiednika z połowy lat 90., tym razem otrzymaliśmy mniejszą konstrukcję, ale za to bardziej zwartą. Po raz kolejny LEGO rozpieszcza nas genialną płytą bazową, w której środku projektanci umieścili klatkę na niebezpieczne zwierzęta. Gdy baza zostanie zaatakowana przez wrogo nastawionych aqua sharks, wystarczy unieść jedną z krat, by uwolnić rekina, płaszczkę lub ośmiornicę i sprawić niemiłą niespodziankę napastnikom. Dodatkowo w zestawie znajduje się bardzo zgrabny batyskaf oraz mały podwodny skuter, należący do antagonistów.
6110 Solo Sub.
Mała powtórka z rozrywki, kolejny „zestaw startowy”, którego nie sposób nie porównać do 6125 z połowy lat 90. Moim faworytem nadal jest ten starszy zestaw, aczkolwiek dysponując niewielkim budżetem można było otrzymać genialną kopułę stanowiącą kokpit, w nowym, zielono-przezroczystym kolorze.
Aquasharks
Główni adwersarze akwanautów. Im również zależało na kryształach, ale zamiast samemu trudnić się ich wydobyciem woleli okradać z niego poczciwych Aquanautów. Kolorystyka ich pojazdów skupiała się przede wszystkim na czerni i błękicie, a całość dopełniały kokpity i szybki w kolorach pomarańczowo-neonowym. Ich godłem był rekin.
6115 Shark Scout
Najmniejsza jednostka pływająca, należąca do naszych antagonistów. Czarna kolorystyka, z ciemnoniebieskimi akcentami jasno wskazuje, kto tutaj jest czarnym charakterem. Chromowane sztylety oraz nurek w czarnym akwalungu z pomarańczowo-neonowymi goglami stanowiły kwintesencje frakcji aqua sharks.
1095/6100 Aquashark Dartr.
Najbardziej nietypowy i unikalny zestaw z całej serii. Pojazd, jak i minifigurka wydają się być mixem dwóch wrogich frakcji. Czerń to ewidentne nawiązanie do antagonistów, natomiast pomarańcz i błękit to domena aquanaut. Figurka również wygląda podejrzanie, jak słusznie zauważył jeden z naszych polskich legotuberów, czyżby tą figurką był aquanauta w przebraniu rekinów infiltrujący wrogie oddziały? Kto wie.
6135 Spy Shark
Totalny hit sprzedażowy. Najmniejsza łódź aqua sharks z predefiniowanym kokpitem. Nadruk na nim był totalnym hitem i marzeniem każdego małego (jak i pewnie wielu większych) chłopca. Podobizna rekina szczerzącego swoje kły była groźna, zabawna a przede wszystkim nie ma co się oszukiwać po prostu czadowa. Dodatkowo minifigurka nurka, którego dłoń została zastąpiona neonowo-żółtym hakiem – naprawdę ciężko byłoby znaleźć coś bardziej cool w połowie lat 90.
6155 Deep Sea Predator
W tym momencie żarty się kończą. Sporej wielkości jednostka, o smukłej, aerodynamicznej sylwetce, z kokpitem z nadrukiem złowieszczego rekina i dwoma mechanicznymi ramionami zakończonymi szczypcami, budziła respekt.
6190 Shark’s Crystal Cave
Jeden z najbardziej „cool” zestawów z połowy lat 90. Przepiękna płytka bazowa, będącą podstawą do niewielkich rozmiarów bazy, którą tak naprawdę możemy traktować jako „wybieg” dla rekina i stacja dokująca ogromnego statku podwodnego w kształcie rekina. Działający kompas, chwytaki z magnesami, ładownia na skrzynki z kryształami i osobne miejsce, w którym mogliśmy ukryć mały skuter podwodny zapewniały zabawę na długie godziny.
Stingrays
Następcy aqua sharks, którzy również zamiast ciężkiej pracy przy wydobyciu kryształów, wybrała łatwiejszą opcję podkradania ich naszym przyjaźnie nastawionym nurkom. Minifigurki tym razem przedstawiały rybo-ludzkich mutantów, z wrogimi, czerwonymi ślepiami. Rybo-ludzie nie doczekali się swojej bazy, za to otrzymali trzy interesujące podwodne pojazdy.
6107 Recon Ray
Najmniejsza jednostka należąca do naszych nowych „złoli”, której największą zaletą był bez wątpienia piękny, półokrągły panel ze złowieszczym nadrukiem.
6140/6109 Crab
Najmniejsza jednostka pływająca tej frakcji, wyglądem przypominająca kraba.
6160 Sea Scorpion
Średniej wielkości statek, będący swoistym transformerem. W prosty sposób z dużej łodzi, mogliśmy odłączyć kilka modułów, dzięki czemu powstawały, aż trzy osobne jednostki pływające co w połączeniu z trzyosobową ekipą nurków gwarantowało niekończącą się zabawę.
6198 Stingray Stormer
Największa jednostka należąca do Stingrays. Z wyglądu przypominająca płaszczkę, w swych „skrzydłach” skrywała dwa małe skutery mogące być wykorzystywane jako jednostki zwiadowcze lub bojowe. W komplecie cztery minifigurki, płaszczka, rekin oraz ośmiornica.
Aqua raiders
Kolejna, niewielka podseria z linii Aquazone, tym razem dostępna jedynie w USA. Ci nurkowe, podobnie jak aquanauci, byli pokojowo nastawieni, a ich głównym celem było wydobywanie drogocennych kryształów. W Ramach tej linii wyszły jedynie trzy zestawy:
2160 Crystal scavenger
Był to najmniejszy ze statków należących do naszej nowej ekipy, a jednocześnie najbardziej zgrabny.
2161 Aqua dozer
Czyli wariacja na temat buldożera, ale pod wodą. W tym zestawie otrzymujemy największy przezroczysto-zielony kokpit. Ogromna łycha była idealna do zgarniania kryształów z dna mórz i oceanów. Poza główną jednostką otrzymywaliśmy również mniejszy skuter do wykonywania misji zwiadowczych. Cieszyć może również ponowna obecność działającego kompasu, jednego z najbardziej pożądanych elementów lego z lat 90.
2162 Hydro reef wrecker.
Największy, najmniej zgrabny i najbardziej bawialny model z tej małej podserii. To, co bez wątpienia wyróżniało go na tle pozostałych pojazdów podwodnych to implementacja kół, które umożliwiały nie tylko eksplorację wpław, ale również patrolowanie dna mórz i ocen. Pojazd można było rozłożyć na dwie osobne maszyny, dzięki czemu zyskiwaliśmy większą jednostkę, przeczesującą grunt, jak również mniejszy, lekki i zwinny pojazd idealny do misji eksploracyjnych.
Seria Aqazone, po 5-ciu latach od swojej premiery, została zakończona w roku 1999.
Na zawsze pozostanie pionierem w eksploracji mórz i oceanów przez minifigurki Lego. Zawdzięczamy jej wszelkie kolejne podwodne serie, takie jak chociażby Atlantis,
czy też podserie w innych flagowych tematykach Lego, takich jak City, czy też Ninjago.
Czy regularne Aquazone kiedyś powróci? Wątpliwe, w dużej mierze przez w/w podserie w innych tematykach Lego, aczkolwiek w połowie dekady przypada 35-lecie Aquazone a biorąc pod uwagę to, że Lego lubi posiłkować się nostalgią swoich klientów, przy projektowaniu zestawów, to możemy mieć małą nadzieję na coś aqua-legowego.