Polub nas

“Historia Lego” Jensa Andersena – grzeczna książka

Recenzji książki na tym portalu chyba jeszcze nie było. Jako że postanowiłem sobie, by czytać w tym roku znacznie więcej niż w poprzednim, na tapet wziąłem wydaną z końcem 2022 roku książkę Jensa Andersena “Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie” wydanej w Polsce przez Wydawnictwo W.A.B.

Zanim poświęcę kilka zdań treści książki, warto zatrzymać się na moment na osobie autora. Jens Andersen to urodzony 15 listopada 1955 roku duński pisarz, biograf, wykładowca, autor wielu biografii znanych Duńczyków – m.in. kierowcy wyścigowego Toma Kristensena, piłkarza Franka Arnesena, muzyka Kima Larsena czy pisarek Thit Jensen, Tove Ditlevsen czy wydanej także w języku polskim biografii Astrid Lindgren (“Żyje się tylko dziś. Nowa biografia Astrid Lindgren”, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, 2021). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że drogi Lego i Astrid Lindgren przecięły się, gdy w 1986 roku pisarka została laureatką The LEGO Prize.

Książka “Historia Lego” liczy około 500 stron, podzielona została na rozdziały obejmujące poszczególne dziesięciolecia w historii firmy i rodziny. Dobrym pomysłem było zaprezentowanie na pierwszych stronach drzewa genealogicznego rodziny Kirk Kristiansen, obejmującej 4 pokolenia – od założyciela, Olego, aż po jego prawnuka Thomasa i jego sióstr. Każdy rozdział przeplatany jest wypowiedziami Kjelda Kirka Kristiansena, prezesa Lego Group w latach 1979-2004.

Niewątpliwą zaletą książki jest duża liczba fotografii, zwłaszcza z początków działalności firmy – znajdziemy w książce zarówno materiały z archiwów prywatnych, z gazet, reklamy, plakaty. Pierwsze rozdziały książki czyta się przyjemnie i szybko – poznajemy historię Olego Kirka Kristiansena – człowieka który zapoczątkował produkcję zabawek drewnianych, potem plastikowych, nie wahał się podejmować ryzykownych decyzji biznesowych pomimo przeciwności losu – kilkukrotnych pożarów trawiących hale produkcyjne, maszyny.

Środkowa część książki poświęcona została czasom G.K.C. – sporo uwagi poświęcono wpływowi przedsiębiorstwa na rozwój Billund – budowie lotniska, centrum miasta, pierwszego Legolandu czy opatentowaniu klocka LEGO. Opisano sposoby docierania na kolejne europejskie i światowe rynki.

Ostatnie rozdziały to według mnie, najbardziej “gładka” część książki. Opis czasów najpierw wdrażania, potem prezesury Kjelda został wzbogacony o wiele fotografii i grafik przedstawiających wybrane, dobrze sprzedające się modele z serii Bionicle, Friends, Harry Potter, Technic, budowę Lego House czy Lego Campus. Niewiele miejsca poświęca się kryzysowi z przełomu wieków – ot, wprowadzamy plan, zwalniamy ludzi którzy to rozumieją, wymieniamy kadrę, zatrudniamy specjalistów, łapiemy oddech.

Tak jak we wcześniejszych rozdziałach ledwie kilka zdań poświęcono procesowi pomiędzy Lego i innym producentem klocków o plagiat. “Został wydany pierwszy wyrok korzystny dla Lego” – i na tym koniec. Czuć że autor chciał w książce skupić się na sukcesach, współpracach (np. z siecią McDonald’s), ważnych hasłach i inicjatywach – fundacji, nagrodach, rozwoju na nowych rynkach.

Nie jest to historia samych klocków. To książka opisująca historię niemal wszystkich członków rodziny założyciela, Olego Kirka Kristiansena – są wątki poboczne jego synów, którzy w pewnym momencie odeszli z firmy i założyli własne biznesy; prawnuków, którym rodzina dała wolną rękę w wyborze swojej ścieżki zawodowej; w końcu praprawnuczek, uczących się o klockach w czymś na kształt szkoły połączonej z zabawą i podróżami.

Książkę czytało mi się szybko, choć w pewnym momencie styl opisywania historii nudził. Zabrakło mi wypowiedzi osób postronnych, pracowników. Czuć, że współpraca z rodziną miała wpływ na ostateczny kształt książki.

“Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie” to książka trochę zbyt grzeczna – przedstawia sporo faktów, ukazuje wiele zdjęć z archiwum prywatnego rodziny, opisuje Lego jako korporację niemal bez wad. Lektura jest wciągająca przede wszystkim w początkowych rozdziałach, dalej znaleźć można sporo skoków, przemilczeń i skrótów myślowych, które trochę psują całościowy odbiór publikacji autorstwa uznanego duńskiego biografa.

Autor: Kacper Popiołek

Więcej newsów i nowości ze świata klocków znajdziecie tutaj.