1 września Lego oficjalnie zaprezentowało swój nowy program pilotażowy.
Od 1 września do 30 listopada, tylko w Wielkiej Brytanii, na rynku będą dostępne testowe zestawy – inne kolorystycznie wersje zestawów wydane już wcześniej przez LEGO.
Przypomnijmy iż program ma na celu sprawdzenie obiegu zestawów, preferencji klientów oraz wpisuje się w nową strategię Lego, mającą utrudniać handel drogimi figurkami/zestawami na rynku wtórnym.
Znajdziemy tutaj łącznie 5 zestawów:
77942 Fiat 500 (jasno niebieska wersja zestawu 10271 Fiat 500)
77940 Mighty Dinosaurs oraz 77941 Mighty Dinosaurs (ciemno niebieska i brązowa wersja zestawu 31058 Mighty Dinosaurs)
77943 Fire Station Starter Set oraz 77944 Fire Station Headquarters (mniejsza i większa wersja zestawu 60315 Fire Station ).
Wraz z pojawieniem się tego programu, w sieci pojawiło się mnóstwo pytań. Głównie o ewentualne Reedycje starszych zestawów. A najciekawszym tematem był ewentualny powrót starych zestawów z serii Modular Buildings.
Podczas niedawnego spotkania reporterów Brick Fanatics, oraz przedstawicieli innych klockowych mediów z firmą LEGO, projektant LEGO – Mike Psiaki nawiązując do pytań i dyskusji krążących w internecie, ujawnił iż Lego zastanawia się nad wskrzeszniem starych zestawów z serii Modular Buildings.
W tym najstarszych budynków modułowych. 10182 Café Corner, 10185 Green Grocer i 10197 Fire Brigade. Wszystkie te zestawy osiągają kolosalne ceny na rynku wtórnym, a wielu fanów chętnie skorzystałoby z okazji, by kupić je ponownie w sprzedaży detalicznej.
Z niezliczonych powodów – dostępności części, zdolności produkcyjnych lub po prostu przestarzałych technik – grupa LEGO jak dotąd opierała się przywróceniu tych zestawów z końca 2000 roku, na rzecz wprowadzenia zupełnie nowych zestawów do serii LEGO 18+ przeznaczonej dla dorosłych. (Następca Creator Expert)
Potencjalnie budynki miały by pojawić się w nowych kolorach lub z lekko zmodyfikowanymi projektami.
„Zastanawialiśmy się, jak by to wyglądało, gdyby wziąć kawiarnię zmienić jej kolor i przywrócić” – mówi Mike. „W tym modelu występują pewne problemy. Na przykład drzwi to element, którego już nie produkujemy, więc musimy zacząć przeprojektowywać te wejście. A co z tego, że ten zestaw nie ma żadnego wnętrza? Czy powinniśmy coś z tym zrobić, czy nie?
Otwiera to więc ogromną i ciekawą dyskusję ale nie wiem, czy nadejdzie odpowiedni czas na zrobienie czegoś takiego, czy nie. „
,,Ponieważ te zmiany konstrukcyjne i projektowe byłyby konieczne w pierwszej kolejności, zestawy te zostały skutecznie wykluczone z nowego programu pilotażowego. Modele 77940 i 77941 Mighty Dinosaurs oraz 77942 Fiat 500 to kolorystycznie zmienione kopie 1:1 zestawów 31058 Mighty Dinosaurs i 10271 Fiat 500. Zmniejsza to koszty związane z wprowadzaniem ich na rynek. W takim projekcie pilotażowym szukamy czegoś, co nie wymaga zmian konstrukcyjnych” — wyjaśnia Mike. „Nawet w czymś takim jak Fiat 500, gdy tylko chcemy zmienić tile 1 × 8 na dwa tile 1 × 4, musimy ponownie wszystko spisać i zmienić. I może to być mniej stresujące dla mnie jako projektanta, ponieważ jestem dość pewny siebie, ale wciąż musimy przejść przez cały rozwój modelu. W końcu tak naprawdę nic przez to nie zyskujemy,,
W tym programie, Lego chciało czegoś, w czym można by było po prostu wejść do komputera, zmienić kolor w tej jednej rzeczy i mieć 100% pewności, że nie psujemy projektu zestawu.
Nie zmieniamy liczby części czy też nie wprowadzamy chaosu na stanowiskach pakowania w naszych fabrykach.
Na szczęście nie oznacza to, że Grupa LEGO nigdy nie wróci do 10182 Cafe Corner, 10197 Straży Pożarnej i tak dalej – oznacza to po prostu, że te zestawy nie pasują do tego konkretnego projektu.
Na przykładzie Green Grocer,:
Sam zestaw wymagał by sporej ilości zmian. Głównie przez nieprodukowane już klocki, stare techniki czy też samą nazwę.
Sama możliwość powrotu tych zestawów jest możliwa, choć nie wiadomo czy nastąpi.
Pozostaje jedynie mieć nadzieję, na powrót tych legendarnych zestawów.
Zobaczcie naszą sekcję z modularami