Część z was pewnie spotkała się już z tym tematem, inni pierwszy raz o nim słyszą. Czym jest ten słynny Bricklink Designer Program? W poniższym tekście przybliżymy wam nieco jego historię.
Wszystko zaczęło się od programu pilotażowego AFOL Designer Program wprowadzonego przez LEGO w 2018 roku z okazji 60 lecia istnienia firmy. Zasady były wówczas bardzo podobne do obecnie panujących.
Projektanci przesyłali swoje projekty cyfrowo za pomocą BrickLink Studio 2.0 . Po przejrzeniu zgłoszeń wybranych zostało ok 20 finalistów. Każdy projekt został oceniony pod kątem oryginalności, atrakcyjności wizualnej, doświadczenia budowlanego, wykorzystania części i kilku innych czynników. Wybrane projekty zostały ogłoszone i wystawione do crowdfundingu. Przeszło ich dokładnie 13. Na tym etapie społeczność pomogła projektom stać się rzeczywistością, zamawiając je w przedsprzedaży. Każdy z tych zestawów został wypuszczony w nakładzie 2500 sztuk. Co ciekawe mimo zainteresowania programem, nie cały nakład zestawów został sprzedany.
Z tymi projektami możecie zapoznać się tutaj: https://www.bricklink.com/v2/search.page?q=afol%20designer%20program#T=S
Należy dodać także iż był to program testowy, mający sprawdzić reakcje środowiska fanów na ową rewelację.
Wypuszczenie tego programu spotkało się z zadowoleniem AFOL-i do których głównie był on skierowany. W późniejszych latach firma LEGO była wręcz zasypywana wiadomościami i prośbami odnośnie wznowienia tego projektu. Działania te przyniosły pewien skutek.
Pod koniec 2020 roku LEGO zapowiedziało nowy program, oparty na poprzednim AFOL Designer Program. Lecz o szczegółach dowiedzieliśmy się dopiero po jego uruchomieniu.
Na pierwszy rzut oka programy różnią się jedynie szczegółami. Lecz w wersji z 2021 roku zostały zawarte pewne zmiany. Przede wszystkim program stał się szansą dla projektów znanych nam z głosowań na LEGO IDEAS. Zestawy które osiągnęły 10 000 głosów, ale zostały później odrzucone z różnych względów przez LEGO, zyskały szansę na pojawienie się w programie. Co ważne, ścisłe wytyczne odnośnie wyboru projektów są nieznane, a projektanci tych zestawów muszą otrzymać specjalne zaproszenie od LEGO aby wziąć udział w Crowdfundingu.
Ale jak wygląda przebieg zamówień takich zestawów? Już wyjaśniamy. W obecnej wersji programu dostępne są 3 rundy. W każdej z nich znajduje się losowa liczba projektów, lecz tylko pierwsze 5 z nich, zostanie zrealizowanych. W momencie otwarcia rundy, wszystkie zestawy są dostępne do zamówienia (Pre-order). Ich karty pojawią się zarówno na stronie LEGO.com, oraz bezpośrednio na Bricklinku, skąd po zamówieniu zestawów zostaniemy przekierowani ponownie na stronę LEGO.com w celu finalizacji zamówienia.
Pierwsze 5 zestawów, które osiągną próg 3 000 zamówień zostaną zrealizowane, natomiast pozostałe projekty odpadną z konkursu. Domyślny okres dostępności zestawów (możliwości zamówienia) to max 6 tygodni. Ale nie oszukujmy się. Większość zestawów znika w ciągu kilkunastu minut do 2h.
Ze szczegółów technicznych programu:
Każdy zestaw zostanie wyprodukowany w 10 000 sztuk (wcześniej było to 5k sztuk, lecz została wprowadzona korekta).
Na 1 osobę przypada limit 1 szt zestawu – nie jesteśmy pewni czy dotyczy to 1 szt ze wszystkich projektów, czy 1 sztuki na całą rundę.
Zestawy te posiadają jedynie cyfrowe instrukcje. Co ciekawe zakupy z tego programu nabijają nam punkty VIP na kontach LEGO, lecz nie łapią się na gratisy (GWP).
Co do płatności, to LEGO nałoży chwilową blokadę na koncie/karcie, która po niedługim czasie zostanie zwolniona, a LEGO ponownie obciąży kartę kredytową, kartę debetową lub konto PayPal dopiero po wysłaniu zamówienia.
Wszystkie zestawy produkowane i wysyłane są z fabryk LEGO W Europie.
Co ważne zestawy te posiadają również ograniczenia regionalne, jednak dokładna ilość sztuk na dany kraj nie jest znana.
Wysyłki zamówień będą realizowane jedynie do 30 krajów z listy dostępnej na LEGO.com. Będą one bezpłatne.
Docelowo Bricklink Designer Program ma być powtarzany co roku, choć ze względu na problemy z realizacją 1 rundy edycji 2021, mogą pojawić się opóźnienia. Zostało także zaznaczone, że w zależności od upodobań fanów, program może wrócić do oryginalnego formatu otwartego konkursu w 2022 roku.
Dla przypomnienia, dodamy jeszcze iż dogrywka pierwszej rundy rozpocznie się dzisiaj punktualnie o 21.00.